26° Açık
 • EURO
 • DOLAR
Türk ifşa

HİNDİSTAN CEVİZİNİN FAYDALARI VE SAĞLIĞA ETKİSİ

GTHB Personel - Ocak 19, 2016 8:04 am A A

Merhaba değerli okurlarımız.Bugün sizler için ülkemizde pek tüketilmeyen,faydaları,sağlığa olumlu etkisi vs. bilinmeyenHindistan Cevizi’ni araştırdık sizler için derledik.İyi okumalar efendim..

Bilindiği gibi pek çok doğal meyvenin sağlık açısından önemi büyük.Fakat bazıları hakkında bilgi sahibi değiller yada ülkemizde yetişmediğinden adı ve faydaları bilinmiyor.Bunlardan biride Hindistan Cevizi.

Hindistan-cevizi-tüketimi-bağışıklık-sistemi-açısından-çok-önemlidir.

Hindistan ve o bölgede yetişen bu meyvenin yüzlerce çeşidi vardır. Hindistan cevizinin dış görünüşü ve tadı yetiştiği toprağa göre değişiyor. Hindistan cevizinin sert kabuğu altında beyaz yenilebilir bir tabaka var ve bu beyaz tabakanın içerisinde su bulunmaktadır. Bu su  aynı zamanda sağlık açısından  fayda sağlar, bu yüzden suyu da tüketilmelidir.Bu meyveyi tüketmek uzmanlar tarafından herkese tavsiye edilmektedir ve gebelik döneminde de tüketilebilir.Bu meyve karbonhidrat açısından zengin,çok etkili ve fazla miktarda doymamış yağ içerir.Tam bir lif deposudur. Bol miktarda protein içermekte.Niasin,Pantotenik asit, Piridoksin,Riboflavin ,Tiamin yanında ,C, E ve K vitaminleri içermektedir. Sodyum ve potasyum açısından oldukça zengin olan Hindistan cevizi, kalsiyum, bakır, demir, magnzeyum, manganez, fosfor, selenyum, çinko içermektedir.

HİNDİSTAN CEVİZİNİN SAĞLIK AÇISINDAN FAYDALARI

Hindistan cevizi doymamış yağlar dışında, doymuş yağları da içerir, ancak bunlar zararsızdır. Bu yağlar, orta derecede yağ asitleri, trigliseritler içerir. Bu yağ asitleri vücut tarafından farklı şekilde emilir. Bu yağların epilepsi ve Alzheimer gibi beyin bozuklukları üzerinde tedavi edici etkilere sahip olduğu düşünülmektedir

Lif Deposu: Hindistan cevizi diyet lifini içermektedir ve oranı %61 dir. Bu özelliği sayesinde glikoz salgılanmasını yavaşlatır ve enerjiye dönüştürerek hücrelere aktarır, bu da diyabet riskini azaltır.

Diyabeti Dengeler:  Kanda insülin salgılamasını ve glikoz düzeyini azaltır, diyabeti kontrol altında tutar.Kanda şeker seviyesini düşüren ve arttıran gelisemik seviyesinin dengelenmesine yardımcı olur. Hindistan cevizinin kolay sindirilmesi sindirim sistemi ve bağırsak sorunları için faydalıdır.Kusma ve bulantı sorunlarını azaltmaya yardımcı olur.

Yaşlanmayı Yavaşlatır: Kinetin ve trans-zeatin açısından oldukça zengindir, bu maddelerin  yaşlanmayı yavaşlattığı düşünülmektedir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir:Tüketimi bağışıklık sistemi açısından çok önemlidir.Sebebi ise Hindistan cevizinin antiviral, antifungal, anti bakteriyel ve anti parazitik özelliklerinin olmasıdır. Ayrıca Hindistan cevizi yağı tüketimi boğaz enfeksiyonları, bronşit, idrar yolu enfeksiyonu, tenya ve benzeri kötü ve en hassas hastalıkların tedavi edilmesine yardımcı olur. Bakteri ve virüslere karşı vücudun direncini arttırır.

Karın Yağlarını Eritir: Fazla yağların eritilmesine ciddi anlamda katkı sağlayabilir. Bunun dışında karındaki yağların neden olduğu hastalıkların tedavisine yardımcı olur.

Genel Sağlığa Katkıda Bulunur:Konuyla ilgili bir çok bilimsel çalışma, düzenli olarak Hindistan cevizi tüketiminin genel sağlık açısından bir çok faydası olduğunu ortaya koymuştur.

Hindistan Cevizi Enerji Sağlar: Hindistan cevizi yağı yakarak enerjinin artmasını sağlar.Açlık hissini bastırıcı özelliğinin dışında, vücuda doğrudan iştah azaltıcı maddeler salgılar. Sürekli Hindistan cevizi ürünleri tüketen kişiler, hipoglisemi  etkisi ile birkaç saat yemeden durabilir.Aynı zamanda sağlıklı tiroid fonksiyonunu teşvik eder ve kronik yorgunluk belirtilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Epilepsi Hastalığına İyi Gelir: Hindistan cevizinin en önemli özelliğinden bir tanesi de bu maddeyi içerdiği için epilepsi hastalarına iyi gelmesidir. Özellikle çocuklarda epilepsi nöbetlerinin şiddetini ve oranını azaltabilir.

Hindistan Cevizi Kanserle Mücadele Eder:Yapılan bir çok labaratuvar araştırması Hindistan cevizi tüketiminin kansere yakalanma riskini azalttığını ortaya koymuştur.

Hindistan Cevizi Besleyicidir: Hindistan cevizinin içerdiği su süt ürünlerinin içeridiği yağlar kadar faydalı olduğu düşünülür. Hindistan cevizi suyu özellikle kan sağlığı için çok faydalıdır.Anne sütü ile eşdeğer laurik asit içerir.

İdrar Yolu Enfeksiyonunu Önler: Hindistan cevizinin doğal diüretik özelliği idrar yolu enfeksiyonlarını önler. Bu özelliği ayrıca idrar akışının hızlanmasını sağlayarak enfeksiyonun ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Hindistan Cevizi Kolesterol Seviyesini Dengeler: Hindistan cevizi vücutta kolesterol düzeylerini geliştirmeye yardımcı olur ve kalp hastalıkları riskini azaltır.İçerdiği doymuş yağlar, vücutta iyi  huylu kolesterol seviyesinin yükselmesini engeller.Bu durum teorik olarak kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Hindistan Cevizi Gebelik Döneminde Son Derece Yararlı:Hindistan cevizi suyu steril ve hamile bayanlar için çok faydalıdır. Hindistan cevizinin bu özelliği anne ve bebeğin bağışıklık sistemini geliştirir ve başta enfeksiyon olmak üzere diğer hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Savunma sisteminin hastalıklara karşı direncini arttırır.Aynı zamanda genel fetusun sağlığını iyileştirmek için amniyotik sıvı seviyelerini artırır.

Hindistan Cevizi Bakterilerle Savaşır: Hindistan cevizi bakteri, virüs ve mantarları öldürmek için yardımcı olur ve bu tür hastalıklara neden olan mikropları kırmak için ihtiyaç duyulan asitleri bol miktarda içerir.

Ağız Hijyeni İçin Hindistan Cevizi: Hindistan cevizi suyu da, ağız bakterileri öldürmek, kötü nefes sorunlarını azaltmak ve genel diş sağlığını geliştirmek için birçok sağlığa zararlı unsurları ortadan kaldırır.

Hindistan Cevizi Kemik Sağlığını Korur: Düzenli olarak Hindistan Cevizi tüketimi, sağlıklı kemikler ve dişlerin gelişimini destekler.Kalsiyum ve manganezi bol miktarda içerdiği için kemik gelişimine yardımcı olur.. Ayrıca osteoporoz,  ince ve kırılgan kemik yapılarının olumasına engel olabilir.

Hindistan Cevizinin Saç ve Cilt Sağlığına Faydaları: Hindistan cevizi saç ve cilt sağlığı açısından da çok fadalıdır. Bu yüzden çok yaygın olarak kozmetik ürünlerinde ve saç bakım malzemelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

HİNDİSTAN CEVİZİNİN KURU CİLTLERE ETKİSİ

Özellikle kuru ciltler için çok faydalıdır. Kuruluktan meydana gelen pul pul dökülmelerin önüne geçebilir. Cilt sağlığını destekler ve deri cildin hastalıklara yakalanmasına engel olabilir. Bunun dışında ellerdeki kuruluk için de etkilidir.

Yapılan labaratuvar çalışmaları hindistan cevizinin cilt kanserine yakalanma riskini düşürdüğünü göstermiştir. Antioksidan özelliğinden dolayı serbest radikallerin cilde verdiği zararları ortadan kaldırarak sorunun kansere dönmesini engeller.

Kan dolaşımını hızlandırır.Cildin temizlenmesini ve genç kalmasını sağlayabilir.

HİNDİSTAN CEVİZİNİN SAÇA ETKİSİ

Cilt sağlığı kadar saç sağlığına da inanılmaz etkileri vardır. Saçların dökülmesine neden olan etkilerin ortadan kalkmasına yardımcı olur. Deriye uygulandığında  kepek sorununu çözer. Saçların sağlıklı ve parlak kalmasını sağlar. Olumsuz havadan kaynaklanan yıpranmaları giderebilir.

hindistan-cevizi-yagi-nasil-kullanilir_646x340HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞININ FAYDALARI

Hindistan cevizi yağı sadece  tüketim maddesi değil aynı zamanda sağlık açısından da önemlidir.

 • Organik hindistan cevizi yağı doymuş yağların,% 92 içerir. Doymuş yağlar da yüksek sıcaklıklarda şekil ve özelliklerini korumakla bilinirler. Fakat bu yağlar vücutta birikmez,kan basıncının sağlıklı seviyede seyretmesi için çok faydalıdır.
 • Hindistan cevizi yağı insanların vücutlarındaki yağ birikimini azaltmaya yardımcı olur.
 • Hindistan cevizi yağının antibakteriyel özelliği vardır ve ağız hijyeni için faydalıdır. Yan etkisi yoktur.
 • Lorik asit açısından zengin Hindistan cevizi yağı mantar hastalıklarına karşı etkilidir.
 • Hindistan cevizi yağı  enfeksiyon hastalıklarına karşı etkilidir.
 • Hindistan cevizi yağı mide ve bağırsak kurtlarının dökülmesine yardımcı olur. Bunun yanında vücutta parazit büyümesi ve üremesine karşı etkilidir.
 • Vücudun metabolik hızını arttırır ve sindirim sistemi için  faydalıdır. Midede toksinlerin dışarı atılmasını sağlar.
 • Kemiklerin sağlamlaşmasını sağlar ve esnekliğini korur.Kas sağlığının korunmasına ciddi katkıda bulunur.
 • Organik Hindistan cevizi yağının içerdiği asitler serbest radikallerden bünyeyi temizler. Bu nedenle, şişkinlik gibi mide sorunları için doğal tedavi sağlar

hindistan-cevizi-sütü-nasil-icilir hindistan-cevizi-suyu

HİNDİSTAN CEVİZİ SUYU VE SÜTÜNÜN FAYDALARI

 • Hindistan cevizi suyunun nemlendirici özelliği vardır.Fiziksel aktivite sırasında meydana gelen mineral ve sıvı kaybını giderir.
 • Hindistan cevizi suyu yaşlanmaya neden olan unsurların ortadan kalkmasını sağlar. Cilt hücrelerinin sağlığını koruyan besin ve maddeler açısından zengindir.
 • Hindistan cevizi suyu potasyum ve magnezyum açısından zengindir.
 • Hindistan cevizi suyunu böbrek sağlığına faydalıdır ve ayrıca böbrek taşı oluşumunu engeller..
 • Harika bir doğal enerji içeceğidir ve hiçbir yan etkisi yoktur.
 • Hindistan cevizi suyu kas kramplarına karşı etkilidir. Anlık olarak bile kas krampları sorununu ortadan kaldırabilir.
 • Kemik sağlığının korunmasına yardımcı olur.
 • Hindistan cevizi suyu B vitamini ve türevlerini içerdiği için sinir sistemi için faydalıdır. Stresle mücadelede yardımcı olur.
 • İdrar akışını hızlandırır. İdrar yolu enfeksiyonlarının giderilmesine yardımcı olur.Çocuklarda bağırsak solucanlarının dökülmesini sağlar.
 • Şişkinliği giderir ve kilo vermeye yardımcı olabilir. Yağ yakımını yardımcıdır..
 • Kan dolaşımını arttırdığı gibi , diyabet hastalarına iyi geldiği düşünülmekte,düzenli tüketilmesi durumunda diyabeti kontrol altında tutar.
 • Hindistan cevizi suyu kabızlık ve dizanteri gibi hastalıklara iyi gelir.

HİNDİSTAN CEVİZİNİN ZARARLARI

  Tüketimde aşırıya kaçılmadığı ve Hindistan cevizinin içerdiği vitamin ve minerallerden olumsuz etkilenilmediği ve bir hastalıkla mücadele edilmiyorsa tüketilmesi uygundur.Sağlık koşularıyla da yakından ilgili olarak Hindistan  cevizinin bazı yan etkileri;

 • Hindistan cevizi yüksek yağ içeriğine sahip olduğundan, büyük miktarlarda kullanıldığında kilo veya kolesterol düzeylerini arttırdığı yönünde endişeler  vardır.Bu düşünceler bilimsel araştırmalar ile kanıtlanmamıştır.
 • Gebelik döneminde tüketilmesinin bir sakıncası yoktur, bazı sağlık uzmanları aşırı tüketimin gebelik döneminde yan etkilere neden olabileceği yönünde iddiaları vardır ama bilimsel ispatı henüz yoktur. En iyisi aşırıya kaçmadan tüketmektir.
 • Hindistan cevizinin kolesterolü yükselttiğine dair bazı iddialar var.Bizde kolesterole iyi geldiğini yazdık.Fakat birçok araştırma sonucu bu durumun çelişki içinde olduğunu göstermektedir. kolesterol sorunu olan kişilerin doktorlara danışarak tüketmeleri uygun görülür.
 • Hindistan cevizi suyunun kan basıncı seviyesini düşürdüğü belirtilmekte, kan basıncı seviyesi düşük olan kişiler doktorlarına bu konuyla ilgi mutlaka danışmalı.
 • Hindistan cevizi kan basıncını etkilediği için ameliyattan en az bir hafta önce tüketiminin durdurulması gerekir.

 

GTHB Personel - 8:04 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
ataköy escort ataşehir escort gaziantep escort kızlar ataköy escort bayan
kayseri escort bayan kayseri escort gaziantep escort bayan escort gaziantep kayseri escort kayseri escort şirinevler escort pendik rus escort avcılar escort istanbul eskort