35° Açık
  • EURO
  • DOLAR

‘2016 yılı fındık rekoltesini, 468 bin ton olarak tahmin ettik’

‘2016 yılı fındık rekoltesini, 468 bin ton olarak tahmin ettik’
GTHB Personel - Temmuz 13, 2016 6:26 am A A

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 2016 yılı fındık rekoltesi tahminini 468 bin ton olarak açıkladı.

Çelik, Bakanlıktaki toplantıda,fındığın özellikle Karadeniz bölgesinde temel geçim kaynağı olduğunu söyledi.Türkiye’de 702 bin hektar alanda fındık yetiştirildiğini belirten Çelik, “Ortalama yıllık olarak 550 bin ton civarında fındık üretimi gerçekleşmiş bulunmaktadır. Ülkemizde dünya fındık üretiminin yüzde 68’i gerçekleştiriliyor ve tarımsal ürün ihracat gelirlerimizin yaklaşık yüzde 15’ini fındık oluşturuyor. Fındıktan 2014-2015 yıllarında 2,8 milyar dolarlık bir ihracat geliri elde edilmiş bulunuyor.” diye konuştu.

Fındığın Türkiye için stratejik bir ürün olduğunun altını çizen Bakan Çelik, şubat ayında Karadeniz bölgesinde gerçekleştirdikleri toplantılarda, fındıkla ilgili gelinen nokta ve alınması gereken önlemlere dair kararlar aldıklarını hatırlattı. Fındık bahçelerinin gençleştirilmesi, var olan desteğin devam etmesi, fındık borsalarının geliştirilmesi, lisanslı depoculuk ve fındık daire başkanlığı kurulmasına yönelik kararları sektörle paylaştıklarını anlatan Çelik, “Rekolte 3 kaynaktan açıklanıyordu ve böylece rekolteyi açıklayan her birim kendi lehine olacak bir açıklamayı kamuoyuyla paylaşıyor, üretici de 3-4 çeşit rekolte tahminiyle karşı karşıya kalıyordu. Bu da üreticinin aleyhine bazı gelişmelere neden oluyordu. Bundan sonra rekolte açıklamasını, tek elden bakanlık olarak temmuzun ilk yarısında biz açıklayalım dedik.”değerlendirmelerde bulundu.

– “Üretici çok yüksek taleple karşı karşıya kalacak”

Bakan Çelik, geçen sene fındık rekoltesinin 646 bin ton olduğunu hatırlatarak, bu sene bazı dezavantajlı durumlar yaşandığını dile getirdi. Rekoltenin dönemsel verimlilik düşüşü ve iklim koşulları nedeniyle olumsuz etkilendiğine dikkati çeken Çelik, ağustos ayından itibaren fındıkta hasadın başlayacağını belirtti.

Bakan Çelik, bu sene fındık rekoltesinin tahmini 468 bin ton olduğunu söyledi. Sektör temsilcileriyle yapılan değerlendirme ve alınan kararlar çerçevesinde fındık üreticilerinin sorunlarını çözmek için önemli çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Çelik, şunları kaydetti:

“Arz fazlaysa fiyatlarda ister istemez bir düşüş oluyor. Böyle bir süreç yaşanmıştı. Ama 2016 itibarıyla da aksi bir durum olacağı görülüyor. Şimdi fiyatların çok yüksek olacağı izlenimi söz konusu. Geçen sene fiyatlar inişli çıkışlı seyretti ama bu sene biz böyle bir tablo beklemiyoruz. Üreticimiz çok yüksek oranda taleple karşı karşıya kalacak. Ama biz sektörün sorunlarıyla yakinen ilgilenmeye devam edeceğiz. Stabil bir şekilde önlerini görecekleri bir piyasanın oluşması ve piyasada spekülatif oyuncular söz konusu ise onlarla da mücadele ederek, bu konudaki haksızlıkları ortadan kaldıracak çalışmaları yapacağız.”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, “2016 yılı fındık rekoltesinin 468 bin ton olduğunu tespit etmiş bulunuyoruz. Bu yıl ücretlerin üreticileri tatmin edecek bir düzeyde olacağını da rahat bir şekilde söyleyebiliriz” dedi.

Çelik, Bakanlıkta düzenlediği 2016 yılı fındık rekoltesi ile ilgili toplantıda, “Ülkemizde 702 bin hektar alan üzerinde fındık üretimi gerçekleştiğini görüyoruz. Son 6 ay yıllık dönemde ortalama yıllık olarak 550 bin ton civarında fındık üretimi gerçekleşmiş bulunmaktadır. Ülkemizde dünya fındık üretiminin yüzde 68’i gerçekleştiriliyor ve tarımsal ürün ihracat gelirlerimizin yaklaşık yüzde 15’ini fındık oluşturmaktadır. 2014-2015 yıllarında 2.8 milyar dolarlık bir ihracat geliri fındıktan elde edilmiş bulunmaktadır. Şubat ayında bölge toplantılarını gerçekleştirirken Karadeniz Bölgesi’nde yoğun değerlendirmeler yaptık. Konu başlıklarından birisi de fındıktı” şeklinde konuştu.
“Tüm sektör temsilcileriyle 4 saatlik toplantıda, fındıkla ilgili gelinen nokta, bulunan nokta ve alınması gereken önlemlerle ilgili değerlendirmeler yapmıştık” diyen Bakan Çelik şöyle devam etti:
“Bu çerçevede aldığımız bazı kararlar var. Bu kararlardan biri fındık bahçelerinin gençleştirilmesi kararıydı. Bununla ilgili üreticilerimize de her türlü desteği vereceğimizi ifade etmiştik. Ayrıca fındık üreticilerine var olan desteğimizi devam ettireceğimizi belirtmiştik. Fındık borsalarını geliştireceğimizi ve burada üreticinin aleyhine gelişen, pazarda oluşan spekülatif değerlendirmelerin önüne geçme adına borsanın gelişmesinin önemli olduğunu kararlılıkla vurgulamıştık. Bir kararımız da lisanslı depoculuğa geçmeyi ve üreticinin elindeki fındığı dilediği zaman uygun pazar şartlarında piyasaya sürmesi konusunda mutlaka lisanslı depoculuk anlayışıyla fındık sektöründe olunması gerektiğini belirtmiştik. Fındık Daire Başkanlığı kuracağımızı o toplantıda tüm sektör temsilcileriyle paylaştık. Bu kararların bir tanesi de rekolte ile ilgili yaşanan sorun. Bu rekolte üç kaynaktan açıklaması gerçekleşiyordu ve böylece bir anlamda her kaynak kendi lehine olacak bir açıklamayı kamuoyuyla paylaşıyor ve üç, dört çeşit bir rekolte tahminiyle üretici karşı karşıya kalıyor, bu da üreticinin aleyhine bazı gelişmelere neden oluyordu.”

“Rekolte bu yıl düşük oldu”
Bundan sonra rekolte tahmini fiyatlarının tek elden yani Gıda, Tarım ve Havancılık Bakanlığı tarafından Temmuzun ilk yarısında açıklanacağını kaydeden Çelik, “Geçen yıl rekolte 646 bin ton olarak gerçekleşmişti, 2016’ya baktığımız zaman rekolte açısından bazı dezavantajlı durumların olduğunu belirtmek istiyorum. Onlardan bir tanesi dönemsel olarak verimliliğin bir yıl fazla olması, bir yıl düşük olması önemli bir faktör. İkincisi, sürgün döneminde yaşanan don ve fırtına olayları, iklim koşullarını da dikkate aldığımız zaman bu yıl rekoltenin olumsuz yönde etkilendiğini ve düşük olduğunu belirtmek istiyorum. Fındık hasadına Ağustos ayından itibaren başlanacak ve inşallah üreticilerimiz, çiftçilerimiz açısından bu dönem hayırlı bir dönem olur temennisinde bulunuyorum. 2016 yılında fındık üretim sezonu birinci rekolte tahmini açıklaması Mayıs ayında gerçekleşmişti. O dönem çotanakların olgunlaştığı ilk dönem tahmini paylaşılmıştı. Bulunduğumuz süreç Haziran ayında yapılan yeni değerlendirmelerle Fındık Rekolte Tahmin Komisyonu tarafından yapılan değerlendirmeye baktığımız zaman, rekolteyi etkileyecek unsurların ortadan kalktığını rahat bir şekilde söyleyebiliriz. Dolayısıyla çotanak içinde meyve oluştuğu için bu tahmin artık kesin tahmin olarak sizin huzurlarınıza getirmiş bulunuyoruz. 2016 yılı fındık rekoltesinin 468 bin ton olduğunu tespit etmiş bulunuyoruz. Bu yıl ücretlerin üreticileri tatmin edecek bir düzeyde olacağını da rahat bir şekilde söyleyebiliriz” değerlendirmesinde bulundu.

“2016 yılı itibariyle fiyatların çok yüksek olacağı izlenimiz söz konusu”
Çelik, tahmini rekolte açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı.
Bakan Çelik, bir gazetecinin “Fındık üreticilerinin fındık fiyatlarının düşük olması ile ilgili sitemleri vardı. Buna ilişkin bir değerlendirmeniz olacak mı?” sorusu üzerine, “Bizim üreticiye desteğimiz dekar başına 170 TL dolaylarında, rekoltenin de yüksek olmasını fırsat bilenler bu konuda inişli çıkışlı bir dönem yaşanmasına neden oldular. İnanıyorum ki önümüzdeki yıllarda sektör temsilcilerimizle yaptığımız değerlendirmeler ve aldığımız kararlar neticesinde fındık üreticilerimiz bu sorunları yaşamayacak ümidi içerisindeyiz. Sürekli diyalog halindeyiz ama piyasa koşullarını da dikkate aldığınız zamam arz ve talep ilişkisi son derece önemli. Dolayısıyla ister istemez fiyatlarda bir düşüş söz konusu oluyor, bu yıl da böyle bir süreç yaşandı. 2016 yılı itibariyle de aksi bir durum olacağı görülüyor, fiyatların çok yüksek olacağı izlenimi söz konusu ama biz sektörün sorunlarıyla yakından ilgilenmeye devam edeceğiz” diye cevap verdi.

“Rusya ile ilgili gereken adımları karşılıklı olarak atma noktasındayız”
“Rusya’yla ilişkileri normalleşmeye başladı, gıda ürünleri ihracatına ne zaman başlanacak? sorusuna Bakan Çelik şöyle cevap verdi:
“Keşke tarım sektörüne dönük uygulamalar yaşanmasaydı ama genel itibariyle Rusya ambargo ve kısıtlamalar uygulayarak çiftçilerin mağduriyeti noktasında bir sürecin yaşanmasına da o kararlar neden oldu. Gelinen nokta son derece önemli, 30 Haziran itibariyle Sayın Putin’in yayınlamış olduğu kararname tüm bu kısıtlamaları ortadan kaldıracağı şekilde bir düzenleme içeriyor. Turizmle ilgili kafileler gelmeye başladı bizim de teknik düzeyde temaslarımız olacak, atılması gereken adımları karşılıklı atma noktasında olduğumuzu söylemeliyim. Tabii tarımsal ürünler mevsimlik, aylık, haftalık dolayısıyla bir an önce bu alanda atılması gereken adımlar neyse her iki tarafında bakışı artık tüm sorunları ortadan kaldırmaya dönük olduğu için kısa süre içerisinde olumlu gelişmeler olabileceğini söyleyebilirim.”

“Bugün Avrupa’dan 15 bin kesimlik hayvan geliyor”
Bakan Çelik, bir gazetecinin sorduğu “100 bin besili hayvan ithalatı gündemdeydi, şu anda ne aşamada?” sorusuyla ilgili ise, ” Bu dönemde sütle ilgili önemli adımlar attık, etle ilgili de Bakanlar Kurulu kararını biliyorsunuz günlük 400 bin baş hayvan vergiden muaf ithal etme yetkisini Et ve Süt Kurumu’na vermiş bulunuyor. 2 Temmuzdan sonra yeni dönem, yani yalnız Et ve Süt Kurumu tarafından hayvan ithalatının sıfır gümrükle ithal edileceği bir döneme girmiş bulunuyoruz. Biz de 4 Temmuz itibariyle Et ve Süt Kurumu ihaleye çıktı, öncelikle talepleri topladı besi ile ilgili. Şimdi 100 bin baş hayvan alımıyla ilgili ihaleye çıkmış bulunuyor teklifleri alacak, en uygun teklif hangisiyse hayvanları ithal edecek şekilde en uygun teklifle bu ithalatı gerçekleştirmiş olacağız. Bu konuda 2 Temmuz itibariyle yeni bir dönem başlamış bulunuyor ayrıca Avrupa’da kesimlik hayvanla ilgili bir ihale bayram öncesi yapılmıştı. Bununla ilgili de ihale de sonuçlandı ve ilk partisi 15 bin hayvan bugün ülkemize girmiş olacak. Sistem bu ay içerisinde daha sağlıklı bir şekilde Et ve Süt Kurumu tarafından oturtulmuş olacak” diye konuştu.

“Üretici ekonomisini olumlu etkileyecek”
Fındık açığının geçen yıla oranla bu yıl 178 bin ton açığın olduğunu ve bunun Türkiye ekonomisini nasıl etkileyeceği ile ilgili soruya ise, “Tabii ki üreticinin ekonomisi açısından olumlu etkileyecek. Ülkenin ekonomisi açısından tabii önemli bir ihraç kaynağı tarımda demek ki 170 bin ton civarında bir açık ihracatımızda bir nebze düşüşü sağlayacak” ifadesini kullandı.
“Fındık alım fiyatları belli mi ya da ne zaman belirlenecek?” sorusuna ise Bakan Çelik, “Hasat zamanı Ağustosta başlayacak arz talep ilişkisi içerisinde bir fiyat şekillenmesi olacaktır. Geçen yıl 12 TL’den başladı, 8 TL’ye kadar indi sonra 11 TL’ye kadar çıktı, inişli çıkışlı bir süreç yaşadı. Bu yıl böyle bir tablo beklemiyoruz, çok yüksek oranda bir taleple üretici karşı karşıya kalacak” dedi.

“Koskoca Avrupa Türkiye’deki Suriyelilerin yirmide birine tahammül edemiyor”
Bir gazetecinin “Cumhurbaşkanının, Suriyelilere TOKİ’den ev sağlanabilir açıklaması oldu. Buna yönelik bir çalışma var mı?” sorusuna ise, “Benim Şanlıurfa milletvekili olmam bu soruyu sordurabilir ama bu konu önemli bir konu, yüzeysel değerlendirildiği gibi bir konu değil. Şu söylendi diye alınıp kullanılacak bir konu değil bunun içeriğine iyi bakmak gerekiyor. Türkiye ciddi bir sorunla karşı karşıyadır, Avrupa Türkiye’de bulunan Suriyelilerin yirmide birine bile tahammül edemiyor. Koskaca Avrupa, 27 ülke ama Türkiye 3 milyon Suriyeliye kapılarını açmış ve açmak zorunda zaten. Böyle önemli bir durum karşısında alınan kararlar ve politikaları ilgili arkadaşlarla değerlendirmeniz çok isabetli olur. Yüzeysel yaklaşımlar çok doğru değil, ben medyada izliyorum, filanlara niye vermiyorsunuz da Suriyelilere veriyorsunuz diye. Spekülatif haberlerin kamuoyunu yönlendirmeye yönelik haberler olduğunu çok rahatlıkla görüyorsunuz” diye cevap verdi.

AA-İHA

GTHB Personel - 6:26 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
gaziantep escort kızlar ataköy escort bayan