Dolar : Alış : 3.8342 / Satış : 3.8411
Euro : Alış : 4.5394 / Satış : 4.5475
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul10°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 5232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

GTB heyeti California’da Antepfıstığı üretimini inceledi.

17 Nisan 2015 - 245 kez okunmuş
Ana Sayfa » GTHB Personel»GTB heyeti California’da Antepfıstığı üretimini inceledi.
GTB heyeti California’da Antepfıstığı üretimini inceledi.

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) heyeti, Antepfıstığının üretimi ve işlenmesi konularında, ABD’nin California eyaletinde teknik incelemelerde bulundu.

 

ABD’de gerçekleştirilen araştırmaların iki ülke arasındaki Antepfıstığı yetiştiriciliğinin karşılaştırılması açısından önem taşıdığını vurgulayan GTB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, “ABD’de yürütülen çalışmalar ülkemizdeki fıstık yetiştiriciliğinin standardını görmek ve röntgenini çekmek açısından fırsat sundu. Bu araştırmalardan çıkacak sonuçlar özellikle önümüzdeki yıllarda çiftçilerimiz için bir çok fayda sağlayacaktır.” diye konuştu. ABD’de fıstığın yanı sıra zeytin üretimi ve zeytin işletmeciliği konusunda yapılan başarılı çalışmalara dikkat çeken Tiryakioğlu, “California’da Antepfıstığı yetiştiriciliği üzerine teknik çalışmalar yürüten heyetin, önemli bilgiler ve araştırma sonuçlarıyla ülkeye dönmelerinden mutluyuz.” dedi.

GTHB

Heyetin bir hafta süreyle ABD’de bulunduğunu hatırlatan GTB Meclis Başkanı Selami Memiş de “Sektör temsilcileri ve konusunda uzman teknik personellerin yer aldığı heyetimiz, dünya pazarında etkin bir role sahip olan ABD’de, Antepfıstığı fidan üretimi, yetiştiriciliği, işleme ve pazarlama teknikleri konusunda önemli araştırmalar yaptılar” dedi. ABD’de gerçekleştirilen Antepfıstığı teknik incelemelerine katılan Gaziantep Vali Yardımcısı Adil Nas ise yaptığı değerlendirmede, bu incelemelerin dünyada tarımın nereye gittiği ve hangi metotlarla yapıldığı konusunda sektör temsilcilerine önemli faydalar sunduğunu dile getirdi.

Antepfıstığı rekoltesinde ABD’nin İran’la birlikte dünyada ilk sırada yer aldığını ifade eden Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Karayılan ise, ABD’de Antepfıstığı üretiminin kumlu topraklarda yapıldığını kaydetti. Fıstık ağaçlarının budama artıklarının kumlu toprağa karıştırıldığını ifade eden Karayılan, California’da tüm fıstık ağaçlarının damlama ve mini spring yöntemleriyle sulandığını söyledi.

cihan

Yılmaz Şenol

Yazar Hakkında Yılmaz Şenol

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
%d blogcu bunu beğendi: