Dolar : Alış : 3.9170 / Satış : 3.9241
Euro : Alış : 4.6375 / Satış : 4.6459
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul15°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 5202 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

ERZURUM İL GIDA TARIM HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ OLARAK Eğitim ve Uygulama Amaçlı Sera Açıldı..

01 Haziran 2016 - 1.627 kez okunmuş
Ana Sayfa » GTHB Personel»ERZURUM İL GIDA TARIM HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ OLARAK Eğitim ve Uygulama Amaçlı Sera Açıldı..
ERZURUM İL GIDA TARIM HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ OLARAK Eğitim ve Uygulama Amaçlı Sera Açıldı..

Eğitim ve Uygulama Amaçlı Sera Açıldı

İl Müdürlüğümüz Palandöken İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma Bakanlığı tarafından finanse edilen “Eğitim-Uygulama Amaçlı Merkezi Modern Yüksek Plastik Tünel ve Cam Sera Kurulum Projesi” kapsamında kurulan seraların açılışı yapıldı.
24 Mayıs 2016 tarihinde İl Müdürlüğümüz Palandöken İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen törene Erzurum Valisi Dr. Ahmet ALTIPARMAK, Vali Yardımcısı Fatih GÜL, Palandöken Kaymakamı Gürbüz KARAKUŞ, DAP Başkanı Adnan DEMİR, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Osman AKAR, kurum-kuruluşların yöneticileri ve vatandaşlar katıldı.
Palandöken İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünde yapılan açılışta konuşan İlçe Müdürü Metin YİĞİT; “Proje kapsamında eğitim ve uygulama amaçlı cam sera ve Palandöken sınırları içerisinde Erzurum-Kars ve Erzurum-Bingöl karayolları üzerindeki beş mahallede birer adet olmak üzere toplamda altı tane seranın kurulumu gerçekleşti.
Projeyle, kış aylarının düşük sıcaklığı, gece gündüz arasındaki sıcaklık farkının fazla olması ve yaz aylarındaki düşük gece sıcaklıkları nedeniyle tarımsal yetiştiriciliğin sınırlı olduğu ilde, bu tür olumsuzlukları önlemek ve bilinçli çiftçilerimizle verim ve kalitesi yüksek üreticiliği yaygınlaştırmak ve modern yetiştiricilik tekniklerini gerek teorik gerekse eğitimlerle uygulamalı olarak yaygınlaştırmayı amaçladık.
Bu kapsamda, Ziraat Mühendislerimiz tarafından örnek olarak kurulumu yapılan 5 adet seraya İlçe Müdürlüğümüz bahçesinde kurulan cam serada üretimi yapılan fidelerin dikimi ve bakımı yapılmıştır. Üretilen fideler çiftçilerimize ücretsiz olarak verilmiştir. Bunun yanında mahallelerimizde kurulan 5 adet seranın yanına 4 adet çilek bahçesi kurulumu gerçekleştirilmiştir. Ayrıca bu kapsamda çiftçilerimize uygulamalı kurslar verilmiştir. Bölgemizde bulunan okul öncesi, ilk ve orta öğretim öğrencileri, seralarımız gezdirilerek tarımsal üretim hakkında bilgilendirilmeleri sağlandı” dedi.
Konuşmaların ardından protokol üyeleri seranın açılışını yaparak, sera içerisinde yetiştirilen ürünler hakkında teknik personel tarafından bilgi verildi.
Tören sonunda serada yetişen ürünlerden katılımcılara ikramda bulunuldu.

 
Yılmaz Şenol

Yazar Hakkında Yılmaz Şenol

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika