Dolar : Alış : 3.8342 / Satış : 3.8411
Euro : Alış : 4.5394 / Satış : 4.5475
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul10°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 5232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

BESİCİLERİN KARA KIŞTA ZORLU YOLCULUĞU

02 Ocak 2017 - 47 kez okunmuş
Ana Sayfa » Hayvancılık»BESİCİLERİN KARA KIŞTA ZORLU YOLCULUĞU
BESİCİLERİN KARA KIŞTA ZORLU YOLCULUĞU

Doğu Anadolu Bölgesi’nde etkisini sürdüren kar, yaşamı olumsuz etkiliyor.

Muş’un merkeze bağlı 95 haneli Yukarı Yongalı köyünde, kalınlığı yer yer bir metreyi aşan kar nedeniyle besiciler, zor koşullarda hayvanlarını yemliyor.

Yerleşim yerine 7 kilometre uzaklıktaki ağıllardan sürülerini köye getirmeye çalışan besicilerin zorlu yolculuğu, “kar esareti”ni gözler önüne serdi.

“Bu çileyi her kış yaşıyoruz”

Köy muhtarı Eyüp Omur,sürülerin ağıllardan zorlu bir yolculuğun ardından köye getirildiğini anlattı. Yaklaşık bir aydır kar etkisinin devam ettiğini belirten Omur, “Köyümüz dağlık alanda olduğu için çok fazla kar yağışı ve fırtına etkili olmakta. Zaman zaman evimizden çıkmaktan zorlanıyoruz. Bu çileyi her kış yaşıyoruz.” dedi.

Köyün geçim kaynağının hayvancılık olduğunu ifade eden Omur, şunları söyledi:

“Kış aylarında yoğun kar yağışı ve fırtına nedeniyle köyümüzde adeta kar hapsi yaşıyoruz. Hayvanlarımız köyümüzden yaklaşık 7 kilometre uzaklıkta kom dediğimiz ağıllarda iken, olumsuz hava yüzünden yoğun sis altında köyü getirdik. Bugüne kadar orada ot verdik. 200 koyunumuzu köye yaklaşık 5 saat zorlu bir yolculuk sonucu ancak ulaştırdık. Koyunlarımız bahara kadar burada kalacak.”

Köy sakinlerinden İhsan Omur da kış aylarında hayvancılığın çok zor şartlarda yapıldığını kaydederek, “Çünkü burada çok fazla kar yağışı var. Bu zor koşullara rağmen bizim başka bir seçeneğimiz yok. Çünkü geçimimizi hayvancılık yaparak sağlıyoruz.” diye konuştu.

bayramozdem

Yazar Hakkında Bayram Özdemir

Sevin O seni her an yaşattığı için .

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika
%d blogcu bunu beğendi: