Dolar : Alış : 3.8342 / Satış : 3.8411
Euro : Alış : 4.5394 / Satış : 4.5475
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul10°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 5232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Bakan Çelik, 2018’de organik çay üretimine geçeceğiz!

28 Şubat 2017 - 79 kez okunmuş
Ana Sayfa » GTHB Personel»Bakan Çelik, 2018’de organik çay üretimine geçeceğiz!
Bakan Çelik, 2018’de organik çay üretimine geçeceğiz!

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Türkiye ile Sırbistan arasındaki ticaretin olumlu seyrettiğini ifade ederek, 2016’da 870 milyon dolar olarak gerçekleşen ticaret hacmini 1 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini açıkladı.

“Çayların tamamı organik olacak”

Çelik, çayda organik üretim ile ilgili Bakanlık bünyesinde yoğun çalışmalarının bulunduğunu ifade ederek, çay alanlarının tümünde 2018’den itibaren organik çay üretimine geçiş ile ilgili karar aldıklarını söyledi.

Çelik, söz konusu düzenlemenin kısa süre içerisinde yayımlanacağına dikkati çekerek, “Hazırlıklarımızı 6-7 ay içerisinde tamamlayacağız. Ayrıca diğer bazı illerimizin, alanların veya bölgelerin de organik tarım alanı ilan edilmesi ile ilgili çalışmamızda son aşamaya gelmiş bulunuyoruz.” dedi.

Azerbaycan ziyaretinin oldukça verimli geçtiğini belirten Çelik, şunları kaydetti:

“Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüşmemizde şunları ifade ettik, Azerbaycan’ın 1,3 milyar dolarlık tarımsal ürün ithalatı bulunduğunu, bunun yalnızca 120 milyon dolarının Türk ürünleri olduğunu söyledik. Pamuk açığımız var, biz de bunu çeşitli ülkelerden temin ediyoruz, bu ticaretin iki ülkede bulunan ürünlerle yapılmasının doğru olacağını ifade ettik. Aliyev de bu iki ülkedeki imkânların karşılıklı değerlendirilmesi talimatını verdi. Görüşmede pamuk öne çıktı, yağlı tohumlar da olabilir. İthal edilmesi gereken ürünlerde tercihimiz orası olacak. Onların da 1,3 milyar dolarlık ithalatının önemli bir bölümünü Türkiye’den gerçekleştirmesi konusunda bir mutabakata vardık.”

“Türkiye ile serbest ticaret anlaşmamızı genişletmek istiyoruz”

bayramozdem

Yazar Hakkında Bayram Özdemir

Sevin O seni her an yaşattığı için .

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika
%d blogcu bunu beğendi: