Merhaba değerli okuyucularımız, bugün size meyvelerin sağlık üzerindeki etkisinden bahsetmek istedim.

Renklerin insan duyguları üzerindeki etkisini ve meyvelerin sağlık açısından ne kadar önemli olduğunu bilmeyenimiz yoktur herhalde.Tezgahlarda sıra sıra dizili, rengarenk meyveler her zaman gönlümüzü fetheder.Özellikle kış akşamları ailece oturup yenilen mandalina ve portakalın tadı hiçbir şeye değişilmez.Ya çocukluğumuzda bahçeden kopartıp yediğimiz, elimizi yüzümüzü kırmızıya boyayan böğürtlene ne demeli.Peki meyveleri renklerine göre ayırdığımızda hangi derde deva olduklarına biliyor musunuz? Bugünkü yazımızda meyveleri sizler için gruplandırdık.

●Hareketliliği, coşkuyu ve aşkı temsil eden kırmızı

Çilek, nar, kiraz, karpuz, kırmızı elma, kırmızı üzüm.Bağışıklık sistemini güçlendirir, kanser riskini azaltır.Damar sertleşmelerini önler.Alzheimer hastalığından korur.

●Heyecanı, mutluluğu anlatan turuncu ve ışığın rengi sarı

sarı

Portakal, mandalina, greyfurt, kayısı, şeftali, limon, ananas, muz.Antioksidan etkileri yüksektir.Gözler için faydalıdır.Kan basıncını düşürür.

●Özgürlüğün, huzurun, sonsuzluğun rengi mavi, hüznün rengi siyah ve asaletin rengi mor

mavi

Siyah üzüm, yaban mersini. Kalp ve idrar yolları sağlığı üzerine etkilidir.Yaşlanmayı geciktirir.Yaşlanmaya bağlı hafıza kaybını önler.Enfeksiyonlardan, diş eti hastalıklarından korur.Özellikle prostat kanserine yakalanmayı önler.Uzun ömür için faydalıdır.

●Doğanın, cennetin rengi yeşil

yeşil

Avokado, armut, erik, yeşil elma, kivi.Doğum sırasında meydana gelebilecek kusurları engeller.Kemiklerin, dişlerin güçlü kalmasını sağlar.Vücutta biriken zararlı toksinlerin atılmasını sağlar.

 

*Hazır kış kapımıza kadar gelmişken meyve tüketimini sıklaştıralım ama unutmayalım ki hangi meyve ne kadar yararlı olursa olsun her şeyin fazlası zarardır.Her gruptan yiyip çeşitliliği arttıralım ve porsiyonlara dikkat edelim.

Kuran-ı Kerim’de İsmi geçen bazı meyveler ve faydaları: