24° Parçalı az bulutlu
  • EURO 6.21
  • DOLAR 5.58

Güneş Enerjisi ile Tarımsal Sulamada Hibe Fırsatı

Desteklemeler - Şubat 4, 2019 2:27 pm A A
TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI’NIN YÜRÜTTÜĞÜ KIRSAL KALKINMA YATIRIMLARININ DESTEKLENMESİ PROGRAMI ÇERÇEVESİNDE, 2019’NIN 15’İNCİ ETAP BİREYSEL SULAMA SİSTEMLERİNİN DESTEKLENMESİNE YÖNELİK BAŞVURULAR BAŞLADI!

Güneş enerjisiyle tarımsal sulama sistemleri kurulumu ile güneş enerjisinin tarımsal uygulamalarda kullanılması oldukça mantıklı ve cazip bir hale gelmiştir. Çünkü güneş panelleri tıpkı tarımsal alanlar gibi güneşe ihtiyaç duyarlar. Tarımsal alanların sulanması gerektiği zamanlarda ise güneş enerjisinden faydalanabiliriz. Tarımsal ürünlerinizi büyütürken güneş enerjisiyle tarımsal sulama sistemleri ile elektrik ihtiyacınızı hiç bir ücret ödemeden elde edebilirsiniz.

Tarımsal alanlarda şebeke elektriğinin olmamasından dolayı, tarımsal sulama fosil kaynaklı enerjiler ile sağlanmaktadır. Fakat bu tip kaynakların maliyetli, gürültülü ve devamlı ek yakıt gideri bulunmaktadır. Güneş enerjisi ile yapılan sulamalar ise tamamen doğal yolla, ekonomik, sesiz ve çevrecidir.

Elektrik alamayan ya da elektrik hattı bulunmayan bölgelerde tarımsal sulama yapılmasını sağlayan ve böylece ürünlerin susuz kalmasının ve sıcakta kavrulmasının önüne geçilen güneş enerjisi sistemleri önümüzdeki sıcak aylarda ve gelecek yıllara yönelik çiftçinin en büyük destekçisi olmaktadır.

Sulamaya yönelik güneş enerjisi sistemiyle üretilen elektrik sayesinde hem tarım ürünleri kurtarılmakta hem de pamuk gibi katma değeri yüksek ürünlerin zamanında sulanması mümkün kılınmaktadır. Böylece çiftçinin daha çok kazanması da sağlanmaktadır.

GÜNEŞ ENERJİSİ İLE (FOTOVOLTAİK) KURULAN SULAMA SİSTEMLERİ VE JENERATÖR’ÜN TARIMSAL SULAMA’DA KARŞILAŞTIRMA TABLOSU:

 

1KW GÜNEŞ ENERJİSİ SİSTEMİ İLE JENERATÖR KULLANIMININ MALİYET ANALİZİ

Güneş Enerjisi (fotovoltaik)Jeneratör (0,9kW-Benzinli)
Sistem maliyeti (1kW)6.200 TL400 TL
Günlük elektrik üretimi4 kWh4 kWh
Yıllık elektrik üretimi1.460 kWh1.460 kWh
Günlük yakıt tüketimi08 TL (4 kWh için 2,2lt)
Yıllık yakıt masrafı0 TL2.920 TL
20 yıllık toplam masrafı6.200 TL58.800 TL
Gece sulaması için akü2.000 TL0 TL

Hesaplama yıllık ve ideal koşullar gözetilerek yapılmıştır ve güneş enerjili sulama sistemi kendini 3-4 yıl içinde amorti etmektedir. Güneş panellerinden üretilen elektriğin fazlası enerji aydınlatma sistemleri ve(ya) diğer ihtiyaçlar için depolanarakta kullanılanabilir.

GÜNEŞ ENERJİSİ İLE (FOTOVOLTAİK) KURULAN SULAMA SİSTEMLERİYLE PROJELENDİRME SIRASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR;

1-) Pompanın ihtiyaç duyduğu enerjiye uygun fotovoltaik panelin seçilmesi.
2-) Gece sulama yapılacaksa sistemin akü ile takviye edilmesi veya kuyudan çekilen suyu bir depoya aktarmanız halinde geceleri sulama için aküye ihtiyacınız olmaz.
3-) Sistem farklı alanlarda kullanılmak isteniyorsa, fotovoltaik panellerin yürüyen aksam üzerine veya kolaylıkla taşınabilecek biçimde monte edilerek kullanılır

GÜNEŞ ENERJİSİ İLE ÇALIŞAN (FOTOVOLTAİK) SULAMA SİSTEMLERİNİN AVANTAJLARI

– Güneş enerjisi ile sulama ekonomik ve masrafsız bir yöntem olması.
– Yakıt tedariki, jeneratör çalıştırma, yakıt fiyatlarından etkilenmemesi.
– Fotovoltaik sistemi sulama dışında ki elektrik tüketen uygulamalarınız (aydınlatma vs.) için de masrafsız bir biçimde kullanabilirsiniz.
– Çevreci ve yıllarca sorunsuz çalışan bir sisteme sahip olunur.
– Güneş enerjisine tamamen uygunluktan dolayı, enerji zamanın da verimli bir şekilde üretilir.

Fotovoltaik güneş sistemleriyle desteklenen tarımsal sulama projesi ile güneş panelleri aracılığıyla elde edilen elektrik enerjisiyle sulama kuyularından su çekilerek tarım alanlarına ulaştırılarak sulama yapılmaktadır. Böylece çiftçiler elektrik hattı bulunmayan ya da sürekli elektrik alamayan tarım alanları da dahil olmak üzere her yerde tarımsal ve bahçe sulama yapılabilmektedir.

Güneş Enerjisi İle Sulamaya Yönelik Örnek Olarak Kurulabilecek PV sistem35 kW gücündeki dalgıç pompa ile günde 1.000 metreküpten fazla su çekme kapasitesine sahip olabilmektedir…

Minimum 25 yıl kullanım ömrü bulunan güneş enerjisi ile tarımsal sulama sistemlerinin bakım ve işletme giderlerinin yok denecek kadar az olması onları ön plana çıkarmaktadır.

Kaynak : www.enerjigazetesi.ist

Desteklemeler - 2:27 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.