Dolar : Alış : 3.9594 / Satış : 3.9665
Euro : Alış : 4.6547 / Satış : 4.6631
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul15°CHafif Yağmur

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 5200 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Ziraat, Orman ve Su Ürünlerini Tercih Edecek Öğrencilere İyi Haber

22 Haziran 2016 - 6.963 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Ziraat, Orman ve Su Ürünlerini Tercih Edecek Öğrencilere İyi Haber
Ziraat, Orman ve Su Ürünlerini Tercih Edecek Öğrencilere İyi Haber

Ziraat, orman ve su ürünleri fakültelerinin yöneticileri ile yapılan toplantıdan, bu bölümleri tercih edecek öğrencilere güzel haber çıktı. YÖK Ziraat, Orman ve Su Ürünleri bölümlerini ilk üç sırada tercih edip kazananlara öğrenim süresi boyunca aylık 600 TL burs verecek.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, bu yıl, ziraat, orman ve su ürünleri ile ilgili programları tercih ederek ilk üç sırada giren öğrencilere eğitim süreleri boyunca burs verileceğini, aylık 600 lira olan bursun 12 ay boyunca ödeneceğini bildirdi.

Saraç, üniversitelerin ziraat, tarım, orman ve su ürünleri ile ilgili fakültelerinin dekanları ve yüksekokul müdürleri ile YÖK’te bir araya geldi.

Türkiye’nin bulunduğu coğrafya ve bu coğrafyanın beraberinde getirdiği her türlü zenginliğin de büyük önem taşıdığına işaret eden Saraç, ziraat, tarım, su ve orman alanlarının ülkenin elindeki en büyük değerler olduğunu vurguladı.

Yakın gelecekte, ülkelerin kavgaları ve savaşlarının sadece petrol ve yer altı zenginlikleri değil su, gıda, doğal zenginlikler kaynaklı olacağının yaygın görüş olduğunu dile getiren Saraç, değişik vesilelerle gerçekleştirdikleri toplantılarda bunu kamuoyu ile paylaştıklarını belirtti.

BÖLÜME TALEP AZALIYOR

Saraç, yükseköğretim sisteminde, 30 ziraat, 16 su ürünleri, 12 orman, 5 ziraat ve doğa bilimleri, 1 de tarım ve doğa bilimleri fakültelerinin bulunduğunu bildirdi.

Ziraat ve tarım programlarında 24 bin 827 öğrenci, bin 885 öğretim elemanı, su ürünleri programlarında bin 825 öğrenci ile 551 öğretim elemanı, orman programlarında ise 4 bin 753 öğrenci ile 427 öğretim elemanı bulunduğunu aktaran Saraç, şöyle devam etti:

“Tarım ve ziraat programlarında 13,2, su ürünleri programlarında 3,3, orman programlarında ise 11,1 oranında öğretim elemanı başına öğrenci düşmektedir. Bu verileri değerlendirdiğimiz zaman açık ve net şekilde, öğretim elemanı başına düşen öğrenci sayıları oldukça iyi seviyededir. Bu, nitelik açısından bizim arzuladığımız bir durumdur. Ama bir de bu programlar için son yıllardaki öğrenci sayılarına bakıldığında, ziraat ve tarım programları kontenjanları ile yerleşenler arasında bir açıklığın, kontenjan düşüşü gerçekleştirilmiş bile olsa devam ettiği görülüyor. Orman programlarında ve su ürünlerinde de dolulukların çok yüksek oluşunu, kontenjanın düşüşünün sonucu olduğunu rahatlıkla gözlemleyebiliyoruz.”

İLGİNİN AZALMASI TEHLİKELİ

Saraç, “Ülkemiz ve geleceğimiz açısından bu kadar stratejik ve kritik olan bu alanlara ilginin azalıyor olması ülkemizin istikbali için gerçekten tehdit edicidir.” değerlendirmesinde bulundu.

YÖK olarak bu süreci yakın zamana kadar sayılarla yönetmeye çalıştıklarını dile getiren Saraç, “Yani talep varsa kontenjan artır, talep yoksa kontenjan azalt. Bu belki bazı programlarımız için hala bir nispette uygulanabilir ama bu öncelikli ve stratejik alanlarımız için, kesinlikle başka yeni ve yenilikçi çözümler üretebilmeliyiz.” dedi.

Tarım ve gıdanın, ülke için stratejik bir alan olduğuna ve bu alanlara yönelik nitelikli öğrenci talebinin yükselmesi için bazı sıra dışı kararlar alacaklarına ilişkin bir açıklamayı daha önce kamuoyuna yaptıklarını anımsatan Saraç, bir yıla yakın zamandır bu konuda YÖK’te yoğun çalışma yürüttüklerini anlattı.

BURS MİKTARI 600 TL

Katılımcılarla çok önemli ve heyecan verici bir gelişmeyi paylaşmak istediğini dile getiren Saraç, şöyle konuştu:

“Bu yıl, ziraat, orman ve su ürünleri odaklı programlarımızı tercih ederek yerleştirilecek ilk üç sıradaki öğrencilerimize eğitim süreleri boyunca burs verilecek.

2016 LYS sistemimizde tarım, ziraat, orman ve su ürünleri alanında devlet üniversitelerimizde toplam 210 programımız bulunuyor. Bunların her birisine, ilk üç sırada yerleşecek öğrencilerimizin hepsi, yani toplam 630 öğrencimiz bu burs imkanından faydalanabilecektir.

Bu şekilde sadece belirli üniversitelerimiz için değil, tüm devlet üniversitelerimize yerleşen başarılı öğrencilerimizi desteklemiş olacağız. Bu öğrencilerimize ödenecek burs miktarı ise aylık 600 lira olup, bu burs 12 ay boyunca ödenecektir.”

Saraç sürecin, sadece bu tedbirle de sınırlı kalmayacağını belirterek, “Bu kararımız, bu alanlara yönelik iyileştirici bir tedbirdir. Bu kararımızın bir kısmı ilgili bakanlık ve diğer kurumlarca alınacak bir dizi başkaca karar ve uygulamalarla desteklenirse ülkemiz için hayati önem taşıyan bu alanlar önemine uygun değeri kazanacaktır.” diye konuştu.

“5 İHTİSAS ÜNİVERSİTESİ BELİRLENECEK”

Saraç, “Üniversitelerimizin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması” toplantısını yaptıklarını ifade ederek, bu çalışma kapsamında 5 pilot üniversiteyi ve ihtisaslaşacakları alanları ekim ayına kadar belirleyeceklerini bildirdi.

Bu üniversitelere hem YÖK, hem de Kalkınma Bakanlığınca özel destek ve teşvik verileceğini kaydeden Saraç, daha sonra bu sürece diğer üniversitelerin de dahil olacağını aktardı.

Özellikle bu üniversiteler için gıda, su, orman alanlarının da odak olmasını beklediklerini vurgulayan Saraç, bu kapsamda üniversitelerin kurumsal değerlendirmelerinin Kalite Kurulu tarafından gerçekleştirileceğini söyledi.

Yurt içi ve yurt dışındaki üniversiteler arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişimini içeren Proje Tabanlı Mevlana Programı’na da değinen Saraç, bu programın sadece belli ülkeler değil, Erasmus Programı kapsamında değişim yapılan ülkeler de dahil tüm ülkelere açık olduğunu belirterek, “Ancak her alanda değil, ülkemiz için belirlemiş olduğumuz öncelikli alanlara yönelik. Sizlerin temsil ettiğiniz alanlar da bu kapsamda değerlendirilebilecektir.” dedi.

bayramozdem

Yazar Hakkında Bayram Özdemir

Sevin O seni her an yaşattığı için .

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu..
24 Haziran 2016 - 9:12 pm

YÖK daha geçen sene vet sağ ön lisans mezunu tüm sağlıkcılara Ziraat fakülteleri Zootekni bölümüne sınavsız geçiş hakkı verdi.Dahası, uzaktan öğretimle evde ziraat mühendisi oluyorsun, utanmasalar mektupla bile ziraat mühendisi olma hakkı verecekler. Tarım önlisans mezunlarınada sınavsız mühendis olma hakkı çıktı çıkacak. Yani 5-10 yıl içerisinde gördüğünüz her 10 kişiden 9 ziraaat mühendisi olacak.YÖK’e sormak lazım Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu.. Yoksa YÖK kendince Ziraat mühendisleriyle fantazi mi yapıyor ? Gerçi bu durumdan Ziraat mühendisleride pek rahatsız gözükmüyor

İlgili Terimler :
TemaFabrika