Dolar : Alış : 3.8342 / Satış : 3.8411
Euro : Alış : 4.5394 / Satış : 4.5475
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul10°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 5232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yeni politikalarla hayvan ithalatını düşüreceğiz

18 Nisan 2017 - 209 kez okunmuş
Ana Sayfa » Desteklemeler»Yeni politikalarla hayvan ithalatını düşüreceğiz
Yeni politikalarla hayvan ithalatını düşüreceğiz

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Nusret Yazıcı, “Bir an önce ithalatı bitirmek istiyoruz. Bunun için hayvancılıkta yeni teşvik ve destek modelleri geliştiriyoruz. Yeni politikalarla hayvan ithalatını düşüreceğiz.” dedi.

Yazıcı, Damızlık Keçi ve Koyun Yetiştiricileri Birliğinde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, besicilerin en büyük sorununun ithalat olduğunu söyledi.

Hayvancılık konusunu değerlendirirken, et fiyatlarında yüksek maliyet sorunuyla karşılaştıklarını anlatan Yazıcı, “Bu maliyetler içinde besi materyali ve yem vardı. Biz bunun önüne geçmek için Et ve Süt Kurumunu devreye koyduk. Bir an önce ithalatı bitirmek istiyoruz. Bunun için hayvancılıkta yeni teşvik ve destek modelleri geliştiriyoruz. Yeni politikalarla hayvan ithalatını düşüreceğiz.” diye konuştu.

Meraların ıslahını besiciler aracılığıyla yapmak istediklerini dile getiren Yazıcı, Milli Tarım Politikası adı altında bitkisel ve hayvansal üretim eksenli iki üretim modeli uyguladıklarını ifade etti.

Yazıcı, hayvansal üretimde eldeki potansiyeli değerlendirmek amacıyla 30 ili “yetiştirici bölgesi” ilan ettiklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Bu 30 ilden birisi de Erzurum. Doğan her buzağıya aşıları tamamsa 750 Türk lirası destek veriyoruz. Düve alımında ise yüzde 30 destek veriyor, meraların uzun süreli hayvancılıkla uğraşanlar tarafından kiralanabilmesinin önünü açıyoruz. İhtiyacımız olan et miktarı yılda 1 milyon 300 bin ton, bunun 1 milyon 150 bin tonunu eli nasırlı çiftçimiz aracılığıyla üretiyoruz, ancak 150 bin ton et ihtiyacımız doğuyor ve yılda 400-500 bin hayvan ithal ediyoruz. Bu ithalat hiç arzu ettiğimiz bir durum değil.”

Erzurum’da Damızlık Koç-Teke ve Düve Merkezi kurulacağını bildiren Yazıcı, söz konusu desteklerin Erzurum’a sağlanmasında AK Parti Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı’nın büyük katkısının olduğunu ifade etti.

Ilıcalı da Yazıcı’nın Erzurum’a besicinin sorunlarını dinlemek için geldiğini ve besicilere çok güzel bilgiler verdiğini belirterek, “Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından verilen 3 destekten de Erzurum’un yararlanıyor olması çok önemli. Şahsım, besicilerimiz ve Erzurumlular adına kendilerine şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Anadolu Ajansı

bayramozdem

Yazar Hakkında Bayram Özdemir

Sevin O seni her an yaşattığı için .

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Yüce Canoler
20 Nisan 2017 - 9:06 am

Damızlık keçi ve koyun yetiştiriciliği birliği toplantısına gelip konuşmasında büyükbaş Besiciliğini geliştirme, sığır eti ithalatını azaltma, dana ve düve üretim planlarını anlatmak da ne oluyor acaba!…. Keçi ve koyun üretim planlarını dinlemek için Damızlık inek yetiştiriciliği birliği toplantısına mı gitmemiz gerekecek!…… ?

İlgili Terimler :
TemaFabrika
%d blogcu bunu beğendi: