Parçalı bulutlu
  • EURO 4.65
  • DOLAR 3.75

Yaş meyve ve sebzelerde ilaç kalıntısı bulunduğu iddiası

Yaş meyve ve sebzelerde ilaç kalıntısı bulunduğu iddiası Yazar Hakkında Bayram ÖzdemirSevin O seni her an yaşattığı için .
GTHB Personel - Eylül 30, 2015 10:33 pm A A

Türkiye Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Sektör Kurulu Başkanı Ali Kavak, 2011’den bu yana ihraç edilen yaş meyve ve sebze ürünlerinde kimyasal kalıntılardan dolayı hiçbir ülkeden bildirim gelmediğini, ürün iadesinin de söz konusu olmadığını belirtti.

Kavak, yazılı açıklamasında, bazı medya organlarında yer alan haberlerde, Türkiye’den ihraç edilen yaş meyve ve sebze ürünlerinde tarım ilaçları kalıntısı ile haşarat bulunduğu için ürünleriniade edildiği ve iade edilen kalıntılı ürünlerin Türkiye’de tüketildiğinin savunulduğunu ifade etti.

Haberlerin asılsız olduğunu vurgulayan Kavak, şunları kaydetti:

“2011’den bu yana ihraç ettiğimiz yaş meyve ve sebze ürünlerinde kimyasal kalıntılardan dolayı ülkemize hiçbir ülkeden bildirim gelmediği gibi, Türkiye’ye herhangi bir ürün iadesi de söz konusu olmamıştır.Son on yılda kimyasalların kullanımı konusunda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, ihracatçı birlikleri ve diğer paydaş kurum ve kuruluşların ortak çalışmaları sonucu üreticilerimizin üretim bilinci ve modern tarım uygulamaları konusunda büyük bir başarı sağlanmıştır. Rusya’nın üst düzey yetkilileri uluslararası platformlarda Türkiye’nin bu konuda çalışmalarını takdire şayan bulduklarını ifade etmişlerdir.Yıllık 3,5 milyon ton ihracatı ve ülkeye sağladığı 2,5 milyar dolar döviz girdisi ile yaş meyve ve sebze sektörü ülkemizde milyonlarca insana istihdam sağlamaktadır. Sektörle ilgili bu aslı olmayan haberlerin basında yer alması ve bu haberin kaynağının Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanının olması esef vericidir.”

Kavak, bu tür asılsız haberlerin özellikle üreticilereve sektöre büyük zarar verdiğini bildirdi.

bayramozdem

Yazar Hakkında Bayram Özdemir

Sevin O seni her an yaşattığı için .

GTHB Personel - 10:33 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.