18° Parçalı az bulutlu
  • EURO 5.30
  • DOLAR 4.50

Üreticisinin yüzünü güldürdü

Kayısı üretim merkezleri arasında yer alan Elazığ’ın Baskil ilçesinde hasattaki yüksek verim üreticinin yüzünü güldürdü.
GTHB Personel - Ağustos 21, 2017 1:08 pm A A

Kayısı üretim merkezleri arasında yer alan Elazığ’ın Baskil ilçesinde hasattaki yüksek verim üreticinin yüzünü güldürdü.

Türkiye’nin kayısı üretiminde önemli illerinden Elazığ’da bu yıl kayısıda elde edilen yüksek verim üreticiyi sevindirdi.Elazığ İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Turan Karahan yaptığı açıklamada, Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) verilerine göre dünyada yıllık ortalama 3,3 milyon ton civarında yaş kayısı üretimi yapıldığını söyledi.

Türkiye’de geçen yıl 730 bin ton civarında yaş kayısı üretimi gerçekleştiğini ve bu üretimin 60 bin tonunun Elazığ’da gerçekleştiğini ifade eden Karahan, bu yıl ağaçlardaki yüksek verim nedeniyle rekoltede artış beklediklerini belirtti.Karahan, ‘Kayısı üretimi açısından özellikle TRB1 bölgesinde bir üretim söz konusu. Türkiye kayısı üretiminin yüzde 60’ını TRB1 bölgesinde bulunan Elazığ, Malatya, Tunceli ve Bingöl illerimizde gerçekleştirilmektedir. Bu bölge içerisinde ilimizin kayısı üretim payı yüzde 13,4 civarındadır.” ifadelerini kullandı.Elazığ’daki kayısı üretiminin yaklaşık yüzde 90’ının Baskil ilçesinde gerçekleştiğini vurgulayan Karahan, şöyle devam etti:

”İlimizde kayısı üretimi en çok Baskil ilçemizin sahil şeridinde bulunan köylerde yapılıyor. Bu bölgede 98 bin dekar alanda 1 milyon civarında kayısı ağacımız mevcut. Uzun yıllar ortalamasına baktığımız zaman ilimizde 58-60 bin ton arasında bir üretim gerçekleştiriyoruz. Ancak bu yıl mevsimin iyi gitmesi, hatta bazı bölgelerde dolu yağışı olmasına rağmen bu yılki rekoltemiz uzun yıllar ortalamasının üzerindedir. Bu yıl 71 bin ton civarında bir rekolte bekliyoruz.” belirtti.

GTHB Personel - 1:08 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.