Dolar : Alış : 3.8323 / Satış : 3.8392
Euro : Alış : 4.5316 / Satış : 4.5398
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul16°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 5228 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Unvan değişikliği için sınav açılmalı

03 Mayıs 2016 - 3.185 kez okunmuş
Ana Sayfa » GTHB Personel»Unvan değişikliği için sınav açılmalı
Unvan değişikliği için sınav açılmalı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nda yüzlerce personel unvan değişikliği sınavı açılmasını bekliyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nda çeşitli kademelerde çalışan ve unvan değişikliği sınavını bekleyen yüzlerce personelin bir isteği var: Bakanlıkta Unvan Değişikliği Sınavının açılması.

 

Yükseköğretim kurumlarından mezun olupta Bakanlıkta Mühendis, Veteriner Hekim, Tekniker gibi unvanları almayı bekleyen personel Bakan Faruk Çelik’ten 2016 yılı içerisinde unvan değişikliği sınavının açılmasını istiyor.

 

Bakanlık personeli tarafından Ulusal Tarım’a ulaştırılan mail ve mesajlarda “Yıllardır Bakanlık bünyesinde çalışıyoruz. Yeterli düzeyde uygulamayla elde edilmiş bilgi yani alanımızda tecrübeye sahibiz. Üstelik kendi alanımızda yükseköğretimde görerek teorik bilgimizi de arttırdık. Hak ettiğimiz unvan için sınav açılmasını istiyoruz” vurgusu yapılıyor.

 

 

“İşletme Bazlı Çalışma Modeli” uygulanacak

 

Ulusal Tarım olarak, Bakanlığın uygulamaya koymaya hazırlandığı “İşletme Bazlı Çalışma Modeli”düşünüldüğünde unvan sıkıntısı çeken personele fazlası ile ihtiyaç duyulacağı ve bu personele kulak verilmesi gerektiği kanaatindeyiz.

 

Çünkü bu model ile tecrübenin ön planda olacağı ve personele işletme zimmetlemeyi esas alan bir yöntem uygulanacak.

 

Her bitkisel üretim işletmesinden bir Mühendis, her hayvancılık işletmesinden de bir Veteriner Hekim sorumlu olacak.  Sorumlu personel, sorumlu oldukları işletmelerin tüm çalışmaları ve sorunlarıyla ilgilenecek. İşletmeyle ilgili tarımsal istatistikleri sisteme girecek. Bu sistemle hem işletmelerin doğru yönlendirilmesi hem de bir sorun olarak görülen tarımsal istatistiklerin doğru olarak sisteme aktarılmasını hedefliyor.

 

 

Tekniker veya teknisyen olarak çalışanlar ise bu modelde yer alamayacak

 

İşletme Bazlı Çalışma Modelinde görev alacak personelin ise mühendis veya veteriner hekim olması gerekiyor.

Yıllardır Bakanlıkta tekniker veya teknisyen olarak çalışanlar ise bu modelde yer alamayacak. Asıl sorunda buradan kaynaklanıyor. Çünkü Bakanlıkta, tekniker veya teknisyen kadrosunda olup ta ziraat mühendisi ve veteriner hekim diplomasına sahip yüzlerce Bakanlık çalışanı bulunuyor.

 

Bakanlığın, unvan değişikliği sınavı yapmaması durumunda ihtiyaç duyulan personelin KPSS puanı ile dışarıdan alınması planlanıyor.

Bu durumda tecrübeden yoksun yeni alınan personel sahaya sürülecek.

 

 

Peki bu neden sorun olacak?

 

Yeni personelin bu çalışmada görev alması başta Bakanlıkta çalışan tekniker ve teknisyenlerde motivasyon bozukluğuna neden olacak.

Aralarında 20 yıl hizmeti bulunan bu personelin hayal kırıklığı çalışmaları da olumsuz etkileyecek.

 

Bakanlık mevcut personelinden yararlanmak yerine dışarıdan personel alarak kadrosunu şişirecek.

İşletme çalışmalarının değerlendirilmesinde, verilerinin sisteme girilmesinde tecrübesiz personelin sahaya sürülmesi başka öngörülemeyen sonuçlara neden olabilecek.

 

 

 Çözüm basit

 

Bakanlığın mevcut durumda bile birçok konuda yetişmiş personel açığı bulunuyor. İşletme Bazlı Çalışma Modeli ile tecrübeli personele iki kat ihtiyaç duyulacak. Çözümü ise bilgisi ve tecrübesi yerinde olan ve alanında da yükseköğrenimini tamamlayan personeli için “Unvan Değişikliği Sınavı” açması.

 

Bakanlığın taşra biriminde ve ülkenin değişik bölgelerinde hizmet ederek tecrübe kazanmış Bakanlık personelinin birikimlerinin değerlendirilmesi talebinin karşılanması gerektiğini düşünüyoruz.

 

Unvan değişikliği sınavını bekleyen ve durumlarını yetkili mercilere iletememiş birçok personelin sesi olarak,  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Faruk Çelik’e bu sorunu iletiyoruz.

kaynak: Ulusal Tarım – Haber Analiz
[email protected]

Yılmaz Şenol

Yazar Hakkında Yılmaz Şenol

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

ümit kocabıyık
03 Mayıs 2016 - 11:01 am

haber için teşekkürler mağduriyetimiz biter inşallah

ihsan pınar
03 Mayıs 2016 - 11:41 am

Bu haber için çok teşekkürler. Allah razı olsun. Birileri de bu durumu görür gereğini yapar.

remzi çetin
04 Mayıs 2016 - 7:49 am

Haber için teşekkürler

Öztürk
16 Aralık 2016 - 8:07 am

Millet; ufak bir tiyo aldım 2017 içinde açılacakmış.

hez
20 Aralık 2016 - 12:05 pm

inşallahh bekliyoruz

Sedat TOPAÇ
05 Ocak 2017 - 6:49 am

Hayırlısıyla açılmasını bekliyoruz ve mağduriyetimiz giderilir.

Tahsin Demir
10 Ocak 2017 - 7:28 am

Bir an önce açılmasını sabırsızlıkla bekliyoruz

ziraat muh. bir genc
13 Mart 2017 - 10:46 pm

Yok ya hem memur olup hemde okuyorsunuz sonrada formalite bi sinavla muhendis veteriner oluyonuz girin kpss den atanmayi bekleyenlerin sucu ne

ZIR Müh
04 Nisan 2017 - 10:54 am

Şu beygiri düşük olduğu için çekemeyenlere inat, bundan önce olduğu gibi, bundan sonrada, er yada geç unvan değişikliği sınavı açılacak ve hem çalışıp hem okuma cesaretine sahip, boş durmayan, gayret eden, heves eden, azimli insanlar bu vasıflarını da kazanımlarını da devletimiz milletimiz için daha verimli kullanabilecekleri unvanlara ulaşacaklar.

İlgili Terimler :
TemaFabrika
%d blogcu bunu beğendi: