Dolar : Alış : 3.8342 / Satış : 3.8411
Euro : Alış : 4.5394 / Satış : 4.5475
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul10°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 5232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Ülkemiz artık kaliteli tohumlar üretip bunların ihracatını gerçekleştiriyor

02 Ekim 2017 - 1 kez okunmuş
Ana Sayfa » Tarım»Ülkemiz artık kaliteli tohumlar üretip bunların ihracatını gerçekleştiriyor
Ülkemiz artık kaliteli tohumlar üretip bunların ihracatını gerçekleştiriyor

Ülkemiz artık kaliteli tohumlar üretip bunların ihracatını gerçekleştiriyor

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Türkiye’nin son dönemlerde Ar-Ge çalışmalarıyla beraber yerli tohum üretiminde önemli yerlere geldiğini belirterek “Bu tohum konusunda yanlış anlaşılan ve vatandaşın kafasında yer eden bazı yanlış algılar var, ‘biz tarımda domates tohumunu bile İsrail’den alıyoruz…’ şeklinde. Bu noktada şunun bilinmesini isterim. Biz ülke olarak bilim insanlarımızla beraber araştırma merkezlerimizde kaliteli tohumlar üretiyor ve bunların ihracatını gerçekleştiriyoruz.” dedi.

Fakıbaba, Kahramanmaraş’taki araştırma enstitüsünün açılışında yaptığı konuşmada, ülkede kullanılan tohumlarla ilgili yanlış inanışların olduğunu ancak Türkiye’nin son dönemlerde Ar-Ge çalışmalarıyla yerli tohum üretiminde önemli yerlere geldiğini söyledi.

Bu konuda özellikle İsrail tohumlarıyla ilgili yanlış inanışlar bulunduğunu vurgulayan Fakıbaba, şöyle konuştu:

“Ülkemizde üretilen tohumların yüzde 70’i bakanlığımızca geliştirilmektedir. Bazen arkadaşlar domatesin tohumunu bile dışarıdan ithal ettiğimizi söylüyorlar. Bırakın tarım bakanı olarak, bir Türk vatandaş olarak bu durum beni çok üzüyor. Oysa hem devletin, hem enstitülerimizin hem de özel sektörün yaptığı o kadar güzel Ar-Ge çalışmaları var ki diğer ülkeler arasında sıraya girebilecek yere sahibiz.”

Konuşması sırasında önceki gün gerçekleştirdiği bazı ziyaretlerde gördüğü laboratuvarlarla ilgili izlenimlerini de paylaşan Fakıbaba, şöyle devam etti:

“Avrupa’da olmayan müthiş laboratuvar ve orada üretilen yerli tohumlar beni gururlandıran şeylerden birisi. Burada da arkadaşlar önemli işler yapıyordu, yine yapmaya devam edecek. Bakanlığımıza bağlı çalışmalarını devam ettiren, Ar-Ge çalışmaları yapan 50’ye yakın enstitümüz bulunmakta. Bu tohum konusunda yanlış anlaşılan ve vatandaşın kafasında yer eden bazı yanlış algılar var, ‘biz tarımda domates tohumunu bile İsrail’den alıyoruz…’ şeklinde. Bu noktada şunun bilinmesini isterim. Biz ülke olarak bilim insanlarımızla beraber araştırma merkezlerimizde kaliteli tohumlar üretiyor ve bunların ihracatını gerçekleştiriyoruz. Şu an itibariyle ihtiyaca binaen ithal de ediyoruz ancak üretimimizle beraber ihracatımızı da her geçen gün artırdığımızı bilmenizi arzu ediyorum. Zaman zaman alabiliriz ama biz İsrail’e domates tohumu ihraç ediyoruz. Bunun özellikle bilinmesini istiyorum.”

bayramozdem

Yazar Hakkında Bayram Özdemir

Sevin O seni her an yaşattığı için .

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
%d blogcu bunu beğendi: