Dolar : Alış : 3.8591 / Satış : 3.8660
Euro : Alış : 4.5511 / Satış : 4.5593
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul9°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 5230 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

TÜRKİYE`DE GIDA GÜVENLİĞİ ARTTI

23 Haziran 2016 - 382 kez okunmuş
Ana Sayfa » GTHB Personel»TÜRKİYE`DE GIDA GÜVENLİĞİ ARTTI
TÜRKİYE`DE GIDA GÜVENLİĞİ ARTTI

Bilim şirketi DuPont tarafından desteklenen ve Economist Intelligence Unit (EIU) tarafından geliştirilen 2016 Küresel Gıda Güvenliği İndeksi’nin bu yılki sonuçları 9 Haziran’da açıklandı. 113 ülke arasında 45. sırada yer alan Türkiye, bulunduğu Ortadoğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesindeki 15 ülke arasında ise 8. oldu.

Açıklanan Gıda Güvenliği İndeksi’ne göre bu yıl; ülkeler genelinde gelir seviyesinin artması, global ekonomideki iyileşme ve gıda fiyatlarının düşmesine bağlı olarak indekste yer alan 113 ülkenin genel notu geçtiğimiz yıla kıyasla 0.6 puan artış göstererek 57,3’e yükseldi. İndeksin 2016 sıralamasına bakıldığında ilk üçe giren ülkeler ise 86,6 puanla Amerika Birleşik Devletleri, 84,3 puanla İrlanda ve 83,9 puanla Singapur oldu. İndeksin sonuçları bir yandan tüm dünyada küresel gıda güvenliğinde iyileşmelerin yaşandığını belirtirken, diğer yandan küresel ısınma ve iklim değişikliği nedeniyle gıda konusunda pazarın dengesini etkileyen devlet politikalarının gelecek için risk oluşturabileceğini gösteriyor.

2016 yılında da Türkiye’nin en güçlü alanı ‘Kalite & Güvenlik’ oldu. Küresel Gıda Güvenliği İndeksi’nde puanı 2015 yılına kıyasla 0,5 puan azalan Türkiye 45. sırada yer aldı.

İndeksin sonuçlarına göre Türkiye; en yüksek skorunu 69,9 puanla ‘Kalite&Güvenlik’ alanında alırken ‘Ulaşılabilirlik’ alanında 1,0 puan ve ‘Uygunluk’ alanında ise 0,2 puanlık bir düşüş yaşadı.

Ortadoğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesi sonuçlarında Türkiye; 15 ülke arasında ‘Ulaşılabilirlik’ alanında 8. sırada yer alırken ‘Uygunluk’ alanında 7. sırada ve en güçlü olduğu ‘Kalite&Güvenlik’ alanında ise İsrail, Katar, Kuveyt ve Umman’dan sonra 5. sırada yer aldı.

İndekse göre gıda güvenliği konusunda güçlü yönlerinin; beslenme standartları, gıda güvenliği, küresel açlık sınırı altında yer alan nüfus oranındaki iyileşmeler, gıda güvenliği programlarının varlığı ve çiftçi finansman programlarına ulaşılabilirlik kategorileri olduğu görülen Türkiye’nin, aynı zamanda geçtiğimiz yıla göre kentsel emilim kapasitesi ve GSYH kategorilerinde iyileşme kaydettiği anlaşıldı.

En büyük puan kaybı ise siyasi istikrar riski kategorisinde yaşandı.

‘Ciddi gelişmeler var’

DuPont Türkiye Ülke Müdürü Halide Aydınlık; ‘Bu sene yayınlanan 2016 Küresel Gıda Güvenliği İndeksi’nin sonuçlarına baktığımız zaman ülkeler genelinde gıda güvenliğinde ciddi gelişmeler olduğunu görüyoruz. DuPont olarak, Türkiye’nin gıda güvenliği konusunda istikrarlı bir ilerleme kaydettiğini görüyoruz ve yapılan çalışmalarla bu rakamları her geçen gün daha da yükselteceğimize inanıyoruz’ dedi.

2012 yılından bu yana yıllık olarak ülkelerin; ‘Ulaşılabilirlik’, ‘Uygunluk’ ve ‘Kalite&Güvenlik’ başlıkları altında gıda güvenliğine dair gelişmelerini ortaya çıkaran Küresel Gıda Güvenliği İndeksi, 113 ülkenin tarım alanındaki yatırımlarını, işbirliklerini, politikalarını ve etkilerini 28 farklı gıda güvenliği göstergesine göre ölçümlüyor.

Ayşe Özdemir

Yazar Hakkında Ayşe Özdemir

La tahzen İnnAllahe meana.
Üzülme ALLAH (cc) bizimle beraberdir

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika
%d blogcu bunu beğendi: