19° Parçalı bulutlu
  • EURO 5.40
  • DOLAR 4.58

Türk tohumları Sudan topraklarında yeşerecek

Türk tohumları Sudan topraklarında yeşerecek
GTHB Personel - Aralık 23, 2015 12:07 pm A A

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Sudan’ın Darfur bölgesindeki çiftçilere tohum ve ekipman dağıttı.

TİKA’nın2010’dabaşlattığı”Tohum Dağıtım Projesi”kapsamında,bölgehalkının ihtiyaçları göz önünde bulundurularak sarı darı, nohut, bakla, susam, domates, kavun, karpuz, salatalık, havuç, bamya vearap zamkı tohumlarıyla, çapa, saban, sulama pompası gibitarımaletlerinin dağıtımı yapıldı.

Proje kapsamındaihtiyaç sahibi çiftçiler,proje ortakları olan Eyalet Tarım Bakanlıkları ve Afrika Teknoloji Kenti uzmanlarınca tespit edildi. Toprak yapısı ve ekim dönemleri değerlendirilerek çiftçilere en uygun tohumlar verilerekyüksek düzeyde ürün alınması hedeflendi.

Projenin, gelecek yıllardasadece tohum dağıtımı ile sınırlı kalmayarak, kırsal kalkınmaya destek olmak amacıyla istihdam alanları oluşturularakelde edilen ürünlerin işlenmesine ve pazarlanmasına yönelik çalışmalarla zenginleştirilmesi planlanıyor.

Proje, 2011’deRoma’da Dünya Gıda Örgütü (FAO) genel merkezinde gerçekleştirilen Küresel Güney – Güney İşbirliği EXPO 2011 Fuarı’nda “İyi Uygulama Örnekleri”dalında ödül kazanmıştı.

Sudan, tarım ve hayvancılığaelverişli arazilere sahip olmasına rağmen göçler, kabile kavgaları, siyasi istikrarsızlıknedeniyle sahip olduğu potansiyeli değerlendiremiyor.

GTHB Personel - 12:07 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.