Dolar : Alış : 3.9594 / Satış : 3.9665
Euro : Alış : 4.6547 / Satış : 4.6631
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul15°CHafif Yağmur

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 5200 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Türk tohumları Sudan topraklarında yeşerecek

23 Aralık 2015 - 539 kez okunmuş
Ana Sayfa » GTHB Personel»Türk tohumları Sudan topraklarında yeşerecek
Türk tohumları Sudan topraklarında yeşerecek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Sudan’ın Darfur bölgesindeki çiftçilere tohum ve ekipman dağıttı.

TİKA’nın2010’dabaşlattığı”Tohum Dağıtım Projesi”kapsamında,bölgehalkının ihtiyaçları göz önünde bulundurularak sarı darı, nohut, bakla, susam, domates, kavun, karpuz, salatalık, havuç, bamya vearap zamkı tohumlarıyla, çapa, saban, sulama pompası gibitarımaletlerinin dağıtımı yapıldı.

Proje kapsamındaihtiyaç sahibi çiftçiler,proje ortakları olan Eyalet Tarım Bakanlıkları ve Afrika Teknoloji Kenti uzmanlarınca tespit edildi. Toprak yapısı ve ekim dönemleri değerlendirilerek çiftçilere en uygun tohumlar verilerekyüksek düzeyde ürün alınması hedeflendi.

Projenin, gelecek yıllardasadece tohum dağıtımı ile sınırlı kalmayarak, kırsal kalkınmaya destek olmak amacıyla istihdam alanları oluşturularakelde edilen ürünlerin işlenmesine ve pazarlanmasına yönelik çalışmalarla zenginleştirilmesi planlanıyor.

Proje, 2011’deRoma’da Dünya Gıda Örgütü (FAO) genel merkezinde gerçekleştirilen Küresel Güney – Güney İşbirliği EXPO 2011 Fuarı’nda “İyi Uygulama Örnekleri”dalında ödül kazanmıştı.

Sudan, tarım ve hayvancılığaelverişli arazilere sahip olmasına rağmen göçler, kabile kavgaları, siyasi istikrarsızlıknedeniyle sahip olduğu potansiyeli değerlendiremiyor.

Ayşe Özdemir

Yazar Hakkında Ayşe Özdemir

La tahzen İnnAllahe meana.
Üzülme ALLAH (cc) bizimle beraberdir

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika