Dolar : Alış : 3.7652 / Satış : 3.7719
Euro : Alış : 4.5375 / Satış : 4.5457
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul12°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 5240 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

TKDK 3. PROJE BAŞVURU ÇAĞRISINA ÇIKTI

03 Ocak 2018 - 0 kez okunmuş
Ana Sayfa » Desteklemeler»TKDK 3. PROJE BAŞVURU ÇAĞRISINA ÇIKTI
TKDK 3. PROJE BAŞVURU ÇAĞRISINA ÇIKTI

Vali Karadeniz, “252 milyon Euro’luk bu pastadan ne kadar çok Kastamonu’ya getirebilirsek Kastamonu için o kadar kardır” dedi.
Türkiye genelinde iki ana program şeklinde destekleme ilanı açıldığını söyleyen Vali Karadeniz, “Bu iki başlıktan birisi tarımsal işletmelerin fiziki varlıklarına yönelik yatırımlar. İkinci başlık ise çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesi çeşitlendirilmesi ve iş gelişme bunların her ikisi de zaten ana başlık olarak tarımsal ve hayvancılıkla ilgili üretimin her yönden artırılmasını ön gören işletmeler” diye konuştu.

Vali Karadeniz, “Birinci başlık altında tarımsal işletmelerin fiziki varlıklarına yönelik yatırımları altında 4 sektör desteklenecek. Bunlardan birincisi süt üreten tarımsal işletmeler, ikincisi kırmızı et üreten tarımsal işletmeler, üçüncüsü kanatlı et üreten tarımsal işletmeler, dördüncüsü ise yumurta üreten tarımsal işletmeler. Hayvancılığı oluşturan 4 ana kalem ile birlikte destekleniyor. Bu kalem için desteklemeler projeye göre yüzde 40 ile yüzde 70 arasında değişecek” ifadelerini kullandı.
TKDK‘nın çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi programları kapsamında 7 alt konu başlığının bulunduğunu belirten Vali Karadeniz, “Bunlardan birincisi bitkisel üretimin çeşitlendirilmesi ve bitkisel ürünlerin işlenmesi ve paketlenmesi. İkincisi ise arıcılık ve arı ürünlerinin üretimi işlenmesi ve paketlenmesi. Üçüncüsü ise katma değerli ürün işletmeleri, dördüncüsü Kırsal Turizm ve Dekorasyon faaliyetleri, beşincisi su ürünleri yetiştiriciliği, altıncısı makine parkları. Bu da önemli, tüm tarımsal faaliyetlerde kullanılacak olan makine parkları ile ilgili ciddi bir destek kalemi. Yedinci ve sonuncu yenilenebilir enerji yatırımları, burada ise oran yüzde 55 ile yüzde 65 arasında değişecek” şeklinde konuştu.

Bu desteklemelerin Kastamonu için ciddi bir fırsat olduğunu söyleyen Vali Karadeniz, şöyle konuştu: “Bizim nüfusumuz 370 bin ve bu nüfusun 250 bini halen kırsalda yaşıyor. Çoğunluk kırsal alanda ve kırsal alanda yapılacak yatırımların nüfusumuzu korumak hatta belki büyütmek adına önemli olduğu kanaatindeyim. Onun için bu toplantıyı burada organize etmeyi düşündük ve Kastamonu’ya bu programın iyi bir şekilde duyurulması ve yatırıma dönüştürülmesi için bu toplantıyı organize ettik. Çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve iş geliştirme tedbiri ile tarımsal işletmelerinin fiziki varlıklarına yönelik yatırımlar tedbiri adı altında yayınlanan bu iki programında Kastamonu’ya önemli yatırımlar getirmesini temenni ediyorum ve bu vesile ile de yeni yılınızı kutluyorum”

“Kastamonu 5 yılda 70 milyon lira hibe desteği aldı”
Kastamonu’nun 5 yılda 70 milyon lira hibe desteği aldığını vurgulayan AK Parti Kastamonu Milletvekili Av. Metin Çelik ise, “TKDK, kurulduğu 2012 yılından bu güne kadar Kastamonu’daki işletmelerimize yaklaşık 50 milyon lira civarında hibe desteği sağlamış. 20 milyon lira da destek verilmesi kesinleşmiş projeler var. Dolayısıyla bugüne kadar 5 yılda 70 milyon lira civarında bir hibe desteği karara bağlanmış ve ödenmiş durumda. TKDK, 3. Çağrısında da inşallah daha büyük hibeleri vermek istiyor. Ayağı yere basan, ilimize kırsal kalkınmayı getirecek projeleri inşallah ilimize kazandırırız. Tarım ve hayvancılık ve diğer kalkınma alanlarıyla ilgili hem Tarım İl Müdürlüğü’nün çalışmaları var. Hem de diğer sivil toplum kuruluşlarının işbirliği halinde ilimizde ne yapılması gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz.”
Konuşmaların ardından TKDK Kastamonu İl Koordinatörü Ahmet Kuyulu, sunum eşliğinde 3. Proje Çağrısı hakkında detaylı bilgilendirmede bulundu.

bayramozdem

Yazar Hakkında Bayram Özdemir

Sevin O seni her an yaşattığı için .

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika
%d blogcu bunu beğendi: