Dolar : Alış : 3.9594 / Satış : 3.9665
Euro : Alış : 4.6547 / Satış : 4.6631
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul15°CHafif Yağmur

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 5200 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şuhut’un “Agria” Cinsi Patatesinde Hasat Zamanı

22 Eylül 2017 - 1 kez okunmuş
Ana Sayfa » Tarım»Şuhut’un “Agria” Cinsi Patatesinde Hasat Zamanı
Şuhut’un “Agria” Cinsi Patatesinde Hasat Zamanı

Afyonkarahisar’ın Şuhut ilçesinde yüksek rakımda yetiştirilen ve bol güneş almasından dolayı ayrı bir lezzeti olan “agria” cinsi patatesin hasadına başlandı.

Patates üreticisi Ekrem Koç, AA muhabirine, nisan-mayıs döneminde ekilen agria cinsi patateslerin toplanmaya başlandığını söyledi.

Geçen 2-3 yıl çiftçiyi mağdur eden patatesin bu yıl fiyatlarının kısman daha iyi olduğunu anlatan Koç, “Maliyeti 40-50 kuruş olan patates geçtiğimiz yıllarda tarlada 15-20 kuruşa satıldı. Buradaki yazlık patatesi çiftçiden 60 kuruşa aldık. Bunun maliyeti 45 kuruş civarındadır. Patates üretimi bir ekip işi. Bir ailenin çoluğu çocuğu, herkes tarlayla ilgilenmek zorunda. Bir ailenin tek kazancı bu olduğu için normalde bizim beklentimiz tarlada 80 kuruştan alıcı bulması. Bugünkü rakamlar da kazandırıyor, zarar etmiyor ama geçtiğimiz yıllardaki zarar hala atlatılabilmiş değil.” diye konuştu.

Koç, ülkenin çeşitli yerlerine patates gönderdiklerini ifade ederek, “Günlük 10 kamyon ürün gönderiyoruz. Başta İstanbul, İzmit, Adapazarı ve Yalova olmak üzere ağırlıklı olarak Marmara bölgesine patates gönderiliyor.” dedi.

Kışlık ürünün daha çok Marmara’da tüketildiğine işaret eden Koç, şöyle konuştu:

“Kışlık patatesin fiyatı daha yüksek. Çünkü yazlık ürünün dekardaki rekoltesi 3 ila 6 ton arasında. Toprağın hazırlanışı ve iklim şartlarına göre verim değişebiliyor. Kışlık ürünün verimi buna nazaran düşük olur. Maliyeti de biraz yüksek oluyor, 60 kuruş gibi… Şu anda kışlık patatesimiz 90 kuruş ila 1 lira arasında satılıyor. Bu seviye üretici için kötü değil. Ama biz fiyatta istikrar istiyoruz. Yani bunun maliyeti 50 kuruşsa, çiftçi 70-80 kuruşa satabilsin. Bunda bir istikrar oluşsun. Bölge dağılımı olacaksa, devlet büyüklerimizin çalışmasıyla daha bilinçli bir üretim yapılsın”

Koç, Şuhut ve çevresinin iklim koşulları bakımından patates üretimine elverişli bir bölge olduğuna dikkati çekerek, “Şu anda patates sökümü için Karaadilli beldesindeyiz. Burada yaklaşık 15 yıldır patates ekiliyor. Şuhut yayla olduğundan iklim koşulları müsait. Hangi bitki olursa olsun rakımı yüksek olan yerlerde yetişenin lezzeti farklıdır. Şuhut patatesinin lezzetli olması da rakımın yüksekliğinden dolayıdır. Sandıklı ve Dinar çevresinde ağırlıklı olarak yazlık ürün ekilir. Ama Şuhut’un yüzde 90’ı agria eker. Agria cinsi, uzun zamanda yetişen, depolamaya daha müsait, 4-5 aya kadar saklanabilen bir üründür.” ifadelerini kullandı.

bayramozdem

Yazar Hakkında Bayram Özdemir

Sevin O seni her an yaşattığı için .

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika