23° Az bulutlu
  • EURO 5.34
  • DOLAR 4.54

‘Sonbahar kuraklığı’ sofralık yeşil zeytini vurdu

‘Sonbahar kuraklığı’ sofralık yeşil zeytini vurdu
Tarım - Kasım 9, 2016 8:06 am A A

Türkiye’nin zeytin ve zeytinyağı üretiminde önde gelen bölgelerden Balıkesir’in Ayvalık, Gömeç, Edremit, Havran ve Burhaniye ilçelerinde, ekim yağışlarının geçen yıla göre yüzde 90 civarında azalması, sofralık yeşil zeytinin kalitesini düşürdü.

Edremit Ziraat Odası İkinci Başkanı Ali Yılmaz Diker, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kuzey Ege’de zeytin üreticisinin sonbahar kuraklığı nedeniyle zor günler geçirdiğini söyledi.

Kuraklık nedeniyle çiftçi borçlarının bir yıl ertelenmesi için yapılan girişimi olumlu bulduklarını dile getiren Diker, “Şu yaşanan sezon tam bir felaket. Aşağı yukarı 20 senenin en kötü sezonu diyebiliriz. Özellikle sonbahar yağışları hiç olmadı bölgemizde. Bununla ilgili Ziraat Bankası’na ve tarım kredi kooperatiflerine borcu olan üreticilerimizin borçlarının bir yıl ertelenmesi Bakanlığımızca uygun görülmüştür.” dedi.

Zeytinlikleri gezdiğinde gördüklerine üzüldüğünü anlatan Diker, şöyle konuştu:

“Yağış almadığı için sofralık yeşil zeytin dalında yanmış. Ağaçlar da şu anda yanmış, kavrulmuş şekilde yağmuru bekliyor. Çok suya ihtiyaçları var. Bu nedenle sofralık zeytinin kalitesi de rekoltesi de düştü. Yanması nedeniyle sofralık yeşil zeytin az oldu bölgede. Zeytin ağacı, susuzluktan büyük yara almış durumda ve bu gelecek yıllardaki ürünü de etkileyecek.”

– İri taneli yeşil zeytinde sıkıntı yaşanabilir

Ayvalık Ziraat Odası Başkanı Hasan Kıtay da sonbahar yağmurlarının beklendiği gibi yağmadığını belirterek, “Zeytinde büyük oranda rekolte ve kalite kaybı oluştu. Bölgemizde yüzde 20 civarında bir ürün kaybı var. Meyve taneleri küçük kaldı ve zamanından önce karardı.” ifadelerini kullandı.

Edremitli zeytin ve zeytinyağı üreticisi Agah Ferhatoğlu dabu sene sofralık yeşil zeytinin sonbahar yağışlarının olmaması yüzünden çok az olduğunu dile getirerek, “Edremit Körfezi’ndeki yeşil zeytinler, kuraklık nedeniyle ufaldı.Özellikle iri taneli zeytinde sıkıntı yaşanabilir. Bu durum ilerleyen günlerde fiyatlara da yansıyabilir.” diye konuştu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün Ege Bölgesi’ne ilişkin raporuna göre, bu yılın ekim yağışları 2015’in aynı dönemine göre yüzde 91,3 azaldı, uzun yıllar ortalamasının yüzde 85 altında gerçekleşti.

Tarım - 8:06 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.