Dolar : Alış : 3.9594 / Satış : 3.9665
Euro : Alış : 4.6547 / Satış : 4.6631
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul15°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 5200 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Mısır üreticisinin TMO’dan fiyat beklentisi

23 Ağustos 2016 - 73 kez okunmuş
Ana Sayfa » GTHB Personel»Mısır üreticisinin TMO’dan fiyat beklentisi
Mısır üreticisinin TMO’dan fiyat beklentisi

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, mısır hasadının tamamlanmak üzere olduğu kentte, çiftçilerin Toprak Mahsülleri Ofisi’nin (TMO) alım fiyatını açıklamasını beklediğini bildirdi.

Doğru, yazılı açıklamasında, Adana’da birinci ürün mısır hasadının tamamlanmak üzere olduğunu, ancak TMO’nun hala fiyatını açıklamasının üreticiyi mağdur ettiğini savundu.

Mısırın bir ay öncesine kadar tonu 800 liraya kadar alıcı bulurken halen yeterli talebin olmaması nedeniyle bilinçli olarak 650 liraya kadar düşürüldüğünü öne süren Doğru, TMO’nun geçen yılki fiyatlardan yüzde 30 avans ödeme yaparak emanet alımlarına başladığını ancak bunun da fiyatların piyasada geriye gitmesine engel olamadığını vurguladı.

Borçlarını ödemek için piyasa fiyatlarıyla mısırını satmak zorunda kalan üreticinin çaresiz olduğunu belirten Doğru, fiyatların daha da geriye gitmeden müdahale alım fiyatlarının açıklanmasını beklediklerini kaydetti.

Doğru, şunları kaydetti:

“Her türlü finansman hazırlığını yapmış olan, depo kiralamalarını yapan TMO fiyatı açıklamak için daha neyi beklemektedir, açıkçası anlamakta güçlük çekmekteyiz. Piyasalara alım yönünde yapılacak müdahalenin geciken her günü, üreticimizin aleyhine çalışmaktadır. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımızın bu duruma acilen müdahale etmesi, tüm mısır üreticilerimizin beklentisidir.”

Yılmaz Şenol

Yazar Hakkında Yılmaz Şenol

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika