Kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
  • EURO 4.66
  • DOLAR 3.75

Mersin’den kayısı ihracatı başladı

Türkiye’nin önemli yaş sebze ve meyve üretim alanı olan Mersin’in Silifke ilçesinde kayısı ihracatına başlandı. Nisan ayında örtü altında çıktığında kalitesine göre kilogramı 30 ile 50 lira arasında satılan kayısı fiyatları, açık alanda hasadın başlamasıyla birlikte 5 liraya kadar düştü. Yazar Hakkında Bayram ÖzdemirSevin O seni her an yaşattığı için .
Tarım - Mayıs 5, 2017 8:44 am A A

Türkiye’nin önemli yaş sebze ve meyve üretim alanı olan Mersin’in Silifke ilçesinde kayısı ihracatına başlandı.

Nisan ayında örtü altında çıktığında kalitesine göre kilogramı 30 ile 50 lira arasında satılan kayısı fiyatları, açık alanda hasadın başlamasıyla birlikte 5 liraya kadar düştü.

Kayısı iç piyasanın yanında Irak, Almanya, Fransa ve Arap ülkelerine ihraç edilmeye başladı.

Silifke Kayısı Üreticileri Birliği Başkanı İsmail Gürses, AA muhabirine yaptığı açıklamada, açık alanda ilk kayısı hasadını yapmaktan dolayı mutlu olduklarınısöyledi.

Kayısının şu anda üreticilerden kilogramının5 liradan alındığını ifade eden Gürses, “Açık alanda fiyatlar düşük olduğu için ihracatta tercih ediliyor. Şu anda Almanya, Fransa, Irak ve Arap ülkelerine kayısı gönderiyoruz. İç piyasaya gönderdiğimiz kayısılardan da yoğun talep alıyoruz. Fiyatlar inşallah böyle devam ederse çiftçilerimizin yüzü gülecektir.” diye konuştu.

Gürses, bu yıl ilçe genelindeki bin 200 dönüm kayısı bahçesinden yaklaşık 10 bin tonhasadın yapılacağını belirtereksezon boyunca hasadı yapılan ürünlerin 2 bin tonunun gelecek talebe göre ihraç edileceğini kaydetti.

bayramozdem

Yazar Hakkında Bayram Özdemir

Sevin O seni her an yaşattığı için .

Tarım - 8:44 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.