Dolar : Alış : 3.8342 / Satış : 3.8411
Euro : Alış : 4.5394 / Satış : 4.5475
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul10°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 5232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kıymanın dayanma süresi ne kadardır?

27 Eylül 2015 - 357 kez okunmuş
Ana Sayfa » GTHB Personel»Kıymanın dayanma süresi ne kadardır?
Kıymanın dayanma süresi ne kadardır?

Gıda Güvenliği Derneği, kurban etinin sağlıklı saklanması ile ilgili tavsiyelerde bulunurken birçok konuda da uyardı.

 

Bursagundem.com’un haberine göre, etin saklanma süresinin parça büyüklüğüne bağlı olduğunu söyleyen Gıda Güvenliği Derneği Başkanı Samim Saner, “Etler, parçalar halinde temiz kaplara konulmalı, kısa sürede buzdolabına kaldırılmalı, 4-5 derece arasında saklanmalıdır. Kurbanlık etin dayanma süresi, kesim kalitesine ve parçaların büyüklüğüne göre değişmekle beraber normal buzdolabı koşullarında en fazla 3-4 gündür. Ancak, etler kıyma haline getirilirse bu süre 1-2 gün ile sınırlanır” dedi.

ETİ BİRER YEMEKLİK DONDURUN

Etlerin, daha uzun süre muhafaza edilebilmesi için dondurucuda eksi 18 derecede dondurularak saklanması gerektiğini söyleyen Saner, dondurulmuş etin en fazla 4-6 ay arasında saklanabileceği konusunda ikazda bulundu. Dondurulmuş etlerin çözdürüldükten sonra hemen tüketilmesi ve tekrar dondurulmaması gerektiğini ifade eden Saner, “Etler birer kullanımlık küçük parçalar halinde bölünerek dondurulmalı, çözdürme işlemi buzdolabında yapılmalıdır. Acil durumlarda soğuk su içinde ve suyu sık sık değiştirerek çözdürülebilir. Ancak bu durumda çözdürme işlemi paketten çıkarılmadan yapılmalıdır” dedi.

SAKATATLA AYNI YERDE TUTMAYIN

Kurbanın sakatatlarının da değerlendirilebileceğini söyleyen Saner, “Sakatatlar tüketilecekse, kesim sırasında temiz bir şekilde çıkarılmalı, etlerle aynı ortamda bulundurulmamalıdır” dedi.

İÇİNİ İYİ PİŞİRİN DIŞINI YAKMAYIN

Saner, çok kuvvetli ateşte pişen etin dışının yandığını ortasının çiğ kaldığını belirterek, “Güvenli olan, dış yüzü yanmamış ve merkezi tam olarak pişirilmiş olan etlerdir. Çiğ et için kullanılmış ya da temiz olmayan bir kap pişmiş et için kullanılmamalıdır. Çiğ ete dokunduktan ya da paketledikten sonra, ellere bulaşma olabileceği için her seferinde eller yıkanmalıdır. Pişirilen etler en kısa sürede tüketilmeli ve tüketilmeyen kısım buzdolabında saklanmalıdır. Isıttıktan sonra tekrar dolaba kaldırılan yemeklerde mikrop üreyeceği için, pişirilmiş etler bir seferde tüketileceği miktarda ısıtılmalıdır. 2 saatten uzun süre açıkta kalmış pişmiş yemek sağlık riski taşıdığından tüketilmemelidir” diye konuştu.

 

bayramozdem

Yazar Hakkında Bayram Özdemir

Sevin O seni her an yaşattığı için .

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
%d blogcu bunu beğendi: