23° Az bulutlu
  • EURO 5.34
  • DOLAR 4.54

İhracatlık mandalinada verim artışı üreticiyi umutlandırdı

İhracatlık mandalinada verim artışı üreticiyi umutlandırdı
GTHB Personel - Kasım 9, 2016 5:08 pm A A

Türkiye’nin ihraç ettiği narenciye ürünleri içinde önemli bir yere sahip olan satsuma türü mandalinada bu yıl yüksek rekolte bekleyen üreticiler, Rusya’ya yapılacak ihracattan da umutlu.

Geçen yıl ihraç edilen 1 milyon 536 bin 737 ton narenciye ürünü içinde 568 bin 300 tonla en fazla satılanürün olan mandalinanınyaklaşık yüzde 60’ını oluşturan satsuma türü için Rusya en önemli pazar olma niteliğini taşıyor.

Kalın kabuğu dolayısıyla dayanıklılığı, damak tadına uygunluğu, fiyat ve uzun raf ömrü gibi avantajları nedeniyle Rusların tercihleri içinde en ön sırada olan satsuma türü mandalina için yaygın olarak üretildiği Çukurova’da yüksek rekolte bekleniyor.

Ürünündaldaki fiyatı, kalitesine göre 40-55 kuruş arasında değişiyor.

– Satsuma en çok Rusya ve Ukrayna’ya ihraç edildi

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, Türkiye’de en fazla narenciye üretilen yer olan Adana’da satsuma türünün çok yaygın olarak yetiştirildiğini söyledi.

Satsuma türünün en çok Rusya ve Ukrayna’ya ihraç edildiğini, ürünün yüzde 70’inin yurt dışına gönderildiğini anlatan Doğan, Rusların bu ürünü dayanıklılığı, fiyatı, aroması, kolay soyulabilmesi gibi nedenlerle diğer türlere tercih ettiğini belirtti.

Rusya dışındaki ülkelerin Türkiye’nin narenciye ihracatı içinde yerinin çok az olduğunu dile getiren Doğan, “Rusya bu yıl mandalinaya doyacak. Bu sene rekolte çok yüksek. Tüm ağaçlar meyve dolu, dallar neredeyse kırılmak üzere. Verimde sıkıntı yok.” dedi.

Doğan, Rusya’yaihracatın canlandığını, ancak henüz geçmiş yıllardaki seviyeye ulaşmadıklarını dile getirdi.

– Fiyatı artmıyor

Doğan, satsumanın çok talep görmesine rağmen bir türlü fiyatının artmadığını da söyledi.Doğan, “Masraflar artmasına rağmen 5 yıldır aşağı yukarı aynı fiyattan veriyorum. Fiyatı nedense bir türlü artmıyor. Herkes yeni çıkan ürün çeşitlerine yönelince onların fiyatı neredeyse satsumanın iki katı. Satsuma çok iyi mandalina olmasına rağmen yeni çeşitlere daha ağırlık veriliyor. Onlar iki katı fiyatla satılıyor.” ifadesini kullandı.

Seyhan Ziraat Odası İkinci Başkanı Cahit İncefikir de satsumanın ihracatçıya en fazla para kazandıran ürün olduğunu söyledi.

Bu türün Hatay’ın Samandağ ilçesinden sahil boyunca Mersin dahil üretildiğini anlatan İncefikir, “Rusya bu mandalina türünü inanılmaz derecede çok seviyor. İhracatçılar en fazla sürümü bu üründe sağlıyor. Geçen yıl rekolteazdı. Bu yıl ise fazla. Rusya’ya istediği kadar mandalina veririz. Bizde rekolte yüksek. Yeter ki alsınlar.” diye konuştu.

GTHB Personel - 5:08 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.