Dolar : Alış : 3.9170 / Satış : 3.9241
Euro : Alış : 4.6375 / Satış : 4.6459
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul15°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 5202 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Gümüşhane’de ceviz hasadı başladı

25 Ekim 2017 - 2 kez okunmuş
Ana Sayfa » Tarım»Gümüşhane’de ceviz hasadı başladı
Gümüşhane’de ceviz hasadı başladı

Gümüşhane’de, pestil ve köme sektörünün önemli hammaddelerinden cevizin hasadına başlandı.

Gümüşhane’nin önemli tarım ürünlerinden olan cevizin hasadına başlandı.

Torul ilçesine bağlı Gümüştuğ köyünde yapılan ceviz hasadına katılan İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Edip Birşen, Gümüşhane’de cevizin uzun yıllardan beri üretiminin yapıldığını, ilde cevizin tarihi bir dokusu ve kültürünün olduğunu belirtti.

Cevizin pestil ve kömenin hammaddesi olduğuna da değinen Birşen, yıllık 5 bin ton pestil, köme üretiminin ilde yaklaşık bin kişiye de istihdam sağladığına dikkat çekti.

Birşen, “Yapmış olduğumuz analizler neticesinde sektörün ceviz ihtiyacı her geçen gün artmaktadır. Bakanlığımızın vermiş olduğu yüzde 50 hibelerle tarıma dayalı sanayi büyümektedir. Buna paralele olarak da ham madde ihtiyacını karşılamak üzere bizi bölgemizde münferit olarak dikilmiş bu ceviz ağaçlarının yanında daha çok modern kapama bahçeleri oluşumunu hedefledik. Bir ceviz eylem planı hazırladık ve Bakanlığımıza sunduk. Kabul edilen ceviz eylem planımızda ilk yılda 50 bin ceviz fidanını toprakla buluşturduk. Bunlarla ilgili ciddi modern kapama bahçeleri oluşturduk. Damlama sulama sistemleri kuruldu. Sulama havuzları oluşturuldu. Ve diktiğimiz cevizler busene hepsi de çok güzel bir şekilde tuttular” diye konuştu.

Köy muhtarı Bekir Çubukçu ise köyde çok sayıda ceviz olduğunu, özellikle yaşlı cevizlerin fazla olduğunu belirterek, tamamen organik olarak yetişen cevizlerin aromasının da mükemmel olduğunu ifade etti.
Çiftçi Erkan Bayrak ise bu yıl ceviz rekoltesinin çok iyi olduğunu söyledi.

bayramozdem

Yazar Hakkında Bayram Özdemir

Sevin O seni her an yaşattığı için .

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika