Dolar : Alış : 3.9594 / Satış : 3.9665
Euro : Alış : 4.6547 / Satış : 4.6631
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul15°CHafif Yağmur

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 5200 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Göletlere 265 bin sazan balığı yavrusu bırakıldı

29 Temmuz 2015 - 1.051 kez okunmuş
Ana Sayfa » GTHB Personel»Göletlere 265 bin sazan balığı yavrusu bırakıldı
Göletlere 265 bin sazan balığı yavrusu bırakıldı

Kayseri İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından, göletlere Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretim ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü Kepez ünitesinden getirilen 265 bin sazan balığı yavrusu bırakıldı.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Özkan Kayacan yaptığı açıklamada, “Göletlerimizde doğal yapının desteklenmesi, sportif balıkçılığın geliştirilmesi ve atıl durumda olan su kaynaklarının üretime kazandırılması ve protein açığının kapatılmasında öneme sahip olan balık tüketiminin artırılması amacıyla balıklandırma faaliyetlerimiz yapılmaktadır. Kayseri ilimizde balıklandırma çalışmaları her yıl düzenli olarak devam etmektedir. Gölet alanlarına uyumunun kolay olması, büyük sıcaklık değişimlerine, besin ve oksijen yetersizliğine direncinin fazla olması, etinin lezzetli olması sebebiyle sazan balığı tercih edilmiştir.” ifadelerine yer verdi.

İl Müdürü Özkan Kayacan, il genelinde bulunan pek çok irili ufaklı göletlerde su ürünleri yoğunluğunun artırılması için düzenli olarak balıklandırma çalışmalarını yapıldığını hatırlatarak, şunları kaydetti: “Bu kapsamda 2015 yılında ilimize Bakanlığımızca tahsis edilen 165 bin adet yavru sazan balığına, 100 bin adet sazan balığı ilave edilerek toplamda yaklaşık 265 bin sazan balığı yavrusu göletlerimize bıraktık. Böylece balık yoğunluğu önemli derecede artacak ve göl ekosisteminin canlı tutulması sağlanacaktır. Yapılan çalışmaların başarıya ulaşması ve göletlerimizde bırakılan balığın gelişebilmesi için balıkçılarımıza ve köylülerimize önemli görevler düşmektedir. Bırakılan yavrular korunmalı ve en az 1 kez üremelerine imkân tanınmalıdır. Bakanlığımızın hem ticari hem de amatör balıkçılık tebliğinde belirlediği avlanma zamanı ve avlanabilecek balık boyu standartlarına uyulmalıdır. Balıkları sadece yasak dönemde değil, avlanmanın serbest olarak yapıldığı dönemde de korumak ve bilinçli olarak avlamak gerekmektedir.”

Balıklandırma çalışmaları konusunda tecrübeli mühendisler Bülent Canatan, Erkan Karadağ bu amaç için özel olarak düzenlenmiş kamyonetle göletlere yavru balık dağıtımını yaptı.

 

bayramozdem

Yazar Hakkında Bayram Özdemir

Sevin O seni her an yaşattığı için .

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika