Dolar : Alış : 3.8342 / Satış : 3.8411
Euro : Alış : 4.5394 / Satış : 4.5475
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul10°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 5232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Giresun’da Fındık Üretiminde İyi Tarım Uygulamaları Yaygınlaşıyor

13 Haziran 2017 - 9 kez okunmuş
Ana Sayfa » Tarım»Giresun’da Fındık Üretiminde İyi Tarım Uygulamaları Yaygınlaşıyor
Giresun’da Fındık Üretiminde İyi Tarım Uygulamaları Yaygınlaşıyor

İyi Tarım Uygulamaları (İTU) tarımsal üretim sisteminin sosyal açıdan yaşanabilir, ekonomik açıdan karlı ve verimli, insan sağlığını koruyan, hayvan sağlık ve refahı ile çevreye önem veren bir hale getirmek için uygulanması gereken işlemlerdir. İyi Tarım Uygulamalarında amaç; insan ve hayvan sağlığına zarar vermeyen bir tarımsal üretim yapılması, doğal kaynakların korunması, yüksek verimli, tarımda izlenebilirlilik ve sürdürebilirlilik ile gıda güvenliğinin sağlanmasıdır.

İyi Tarım Uygulamalarıyla; kimyasal ilaç, suni gübre vb. girdiler kullanılmakla birlikte, bu uygulamalar entegre ürün yönetimi prensiplerinde insan sağlığına ve çevreye zarar vermeyecek şekilde tatbik edilmektedir, izlenebilirliğin sağlanmasıyla soframıza sağlıklı ürünlerin gelmesi sağlanmaktadır. Ülkemizde, sebzeden meyveye, tahıldan, yem bitkilerinden ve hayvancılık sektörüne kadar bir çok alanda İTU gerçekleştirilmektedir.

Bu kapsamda, Giresun ilimizde ana ürünümüz olan fındıkta İTU gerçekleştirilmekte olup, Bakanlığımızca finansmanı sağlanan ‘İyi Tarım Uygulamaları Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi’ uygulanmaktadır. Bu proje ile hem İyi Tarım prensiplerinin yerine getirilmesi, hem de tüketici bilincinin oluşması amaçlanmaktadır.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız tarafından bütün destekleme ödemelerine ilaveten fındık için; İyi Tarım Uygulamalarına dahil olan üreticilerimize dekara 50 TL destekleme yapılmaktadır. İlimizde 2017 yılı içerisinde 9 ilçemizde yürütülen İTU kapsamında, 521 üreticiye 20 bin 21 dekar fındık alanı için 1 milyon TL destekleme ödemesi gerçekleştirilecektir.

 

Giresun İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü

 

bayramozdem

Yazar Hakkında Bayram Özdemir

Sevin O seni her an yaşattığı için .

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
%d blogcu bunu beğendi: