Dolar : Alış : 3.8342 / Satış : 3.8411
Euro : Alış : 4.5394 / Satış : 4.5475
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul10°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 5232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Giresun Hayvan Sağlığı Saha Çalışmaları Sürüyor

13 Aralık 2016 - 47 kez okunmuş
Ana Sayfa » Hayvancılık»Giresun Hayvan Sağlığı Saha Çalışmaları Sürüyor
Giresun Hayvan Sağlığı Saha Çalışmaları Sürüyor

Kış mevsiminin bastırmasıyla birlikte ortaya çıkan olumsuz hava koşullarına rağmen aşılama ve hayvancılık destekleme işlemlerinin tamamlanabilmesi için  Giresun ili genelinde saha çalışmalarına hız kesmeden devam edilmektedir.

Hayvancılık desteklemeleri tebliği gereğince 2016 yılında doğan buzağıların sahiplerinin destekleme alabilmesi için istenilen şartlardan biriside programlı aşılarının (şap, brusella ve LSD) yapılmış olması zorunluluğudur. Her ne kadar buzağıların aşılatılmasından yetiştiricilerimiz sorumlu olsa da, çoğunluğunun küçük ölçekli aile işletmelerinden oluşması nedeniyle aşılamaları yeterince takip etmedikleri görülmektedir.

Bu kapsamda; İl ve İlçe Gıda Tarım Hayvancılık Müdürlüklerimizce il genelinde şap aşılama kampanyası başarıyla tamamlanmıştır. Ardından, buzağı desteklemesine yönelik olarak 1 Ocak-1 Eylül tarihleri arasında (ilk sekiz ayda) doğan tüm buzağıların (küpeleme icmalleri rehber alınarak) stratejik olarak brusella ve LSD aşılarının yapılmasına yönelik saha çalışmalarına başlanmış ve yıl sonuna kadar tamamlanması hedeflenmektedir.

Veteriner sağlık ekiplerimizce yürütülen özverili çalışmalar neticesinde, bu sene ilk defa uygulamaya konulan buzağı desteklemesinden tüm yetiştiricilerimizin azami ölçüde faydalanmaları planlanmaktadır.

Aşılama çalışmalarının yanısıra ; küpeleme kontrolleri,Arıcılığın Desteklenmesi Programı malzeme tespit çalışmaları,kesimhane,ev ve süs hayvanı satış yerleri ile veteriner kliniklerinin denetimleri ve hayvan sağlık taramalarına da halen devam edilmektedir.

 

 

Giresun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü

bayramozdem

Yazar Hakkında Bayram Özdemir

Sevin O seni her an yaşattığı için .

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
%d blogcu bunu beğendi: