Dolar : Alış : 3.8342 / Satış : 3.8411
Euro : Alış : 4.5394 / Satış : 4.5475
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul10°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 5232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Gıda ürünlerinin

03 Aralık 2015 - 354 kez okunmuş
Ana Sayfa » GTHB Personel»Gıda ürünlerinin
Gıda ürünlerinin

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Mühendislik Fakültesindeki bir ekip, gıda ürünlerinde oluşan ve gözle görülmeyen toksiklenmeyi belirleyebilen cihaz geliştirdi.

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Habil Kalkan, yaptığı yazılı açıklamada,incir, fındık, fıstık gibi Türkiyeaçısından da ekonomik öneme sahip olan kuru gıdalarda küflenmeye bağlı olarak bazı toksikmaddelerinsentezlendiğini söyledi.

Bu maddelerin tüketilmesinininsan sağlığı açısından çok zararlı sonuçlar doğurabileceğini ifade eden Kalkan, bununkanserojenbir etkiye sahip olduğunu kaydetti.

Bu gıda ürünlerinin ülkeihracatı açısından büyük öneme sahip olduğunu anlatan Kalkan, ancak Türkiye’den ihraç edilen ürünlerin bir kısmı toksiklenme nedeniyle ihraç edildiği ülkeler tarafından iade edildiğini belirtti.

Kalkan, bu durumun Türkiyeaçısından ciddi bir ekonomik kayba sebep olduğuna dikkati çekerek,bunun için öğrencileriyle birlikte bir proje geliştirmeye karar verdiklerini vurguladı.

İncir ihracatı yapan bir firmaylayaptıkları iş birliği ileTÜBİTAK Destekli Projelerkapsamında yaklaşık 1 yılda”Hiperspektral Görüntüleme Sistemleri” adını verdikleri cihazı tamamladıklarını dile getiren Kalkan, “Hem incirin yüzeyinden yola çıkarak insan gözünün görebildiği ve göremediği dalga boylarında görüntüsünüalarak bu incirlerin ayıklanmasını yaptık.Diğer nokta ise incirin içerisinde yer alan küflenme. Bunun dışarıdan görünmesi mümkün değil. Biz geliştirmiş olduğumuz bir çalışma ile bir nevi incirlerin gerçek zamanlı olarak röntgenini çekiyoruz” ifadesini kullandı.

Kalkan, ürünlerin “röntgenini” çekmede doğada var olan beyaz ışığı kullandıklarını ancak elde edilen verinin ürüne çok yoğun bir şekilde ışığın uygulanmasıyla elde edildiğini belirterek,ışığın sağlığa herhangi bir zararının olmadığını kaydetti.

Geliştirilen cihazın her türlü gıdada rahatça kullanabileceğini dile getiren Kalkan, bu çalışma ile hem insanlara daha çok sağlıklı ürünler sunmuş olacaklarınıhem de Türkiye’ninözellikle toksikmaddelerden kaynaklı yaşadığıihracat iptallerinin önüne geçeceklerini ifade etti.

Ayşe Özdemir

Yazar Hakkında Ayşe Özdemir

La tahzen İnnAllahe meana.
Üzülme ALLAH (cc) bizimle beraberdir

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
%d blogcu bunu beğendi: