Dolar : Alış : 3.7454 / Satış : 3.7521
Euro : Alış : 4.4930 / Satış : 4.5011
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul13°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 5267 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Fakıbaba: Sahada hiç ziraat mühendisi ve veteriner yok

24 Ekim 2017 - 818 kez okunmuş
Ana Sayfa » GTHB Personel»Fakıbaba: Sahada hiç ziraat mühendisi ve veteriner yok
Fakıbaba: Sahada hiç ziraat mühendisi ve veteriner yok

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, sahaya çıkmayarak masa başında oturan ziraat mühendisleri ile veteriner hekimleri eleştirdi.

Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesinin 40’ıncı yılına özel 2017–2018 eğitim ve öğretim yılının açılış programına katılan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, sahaya çıkmayarak masa başında oturan ziraat mühendisleri ile veteriner hekimleri eleştirdi.

Fakıbaba, “Ziraat Mühendisi tarlada olur, alanda olur, üretir, çiftçiye öğretir, kendisi üretir, üretken olur değil mi. Ne kadar önemli şeyler. Benden önceki arkadaşlar 10 bin kadar çok değerli ziraat mühendisi ve veteriner hekim arkadaş almışlar, şimdi piyasada, yani sahada hiç ziraat mühendisi ve veteriner hekim arkadaşımız yok. Hepsi masa başında. Yani şimdi düşünün bir doktor tıp fakültesinden mezun oluyor, hastane orada duruyor, diyor ki ben büroda hasta kayıt memurluğu yapacağım. Aynı şey, böyle düşünüyorum. Bunların olmaması lazım. Bu ülke büyük bir ülke. Yani Türkiye gelişecek ve kalkınacaksa mutlaka ve mutlaka gıda, tarım ve hayvancılıkla kalkınacak. İstihdamı biz bununla sağlayacağız. Her bakanlar kurulu toplantısında ben bunu konuşuyorum, bizde eğitim ve tarlayı suyla buluşturmak çok önemli bir olay. Eğer eğitim olur, tarla suyla buluşursa gerisini bırakın, zaten o parasını çıkarır” dedi.

Zengin toprakların fakir insanları olduklarını dile getiren Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, “Tarımdan, hayvancılıktan kazandığınız parayla çok köprüler yapabiliriz, çok yollar yapabiliriz. Ben hep diyorum, biz zengin toprakların fakir insanlarıyız. Bu fakirlik de biraz bizden kaynaklanıyor. Bizim daha fazla çalışmamız lazım, daha fazla üretmemiz lazım, işimizi sevmemiz lazım. Onun için diyorum esasında bu bakanlığı o kadar seviyorum ki, üreten insanları, o kadar hayranım ki, üretim, üretim, üretim bakanlığı olması lazım. Çünkü gıdayla, tarımla, hayvancılıkla baktığınız zaman hepsinde üretiyorsunuz, hepsinde bir üretim var. Bizim en önemli görevlerimizden birisi de kırsal kalkınmayı sağlamak. Kırsal kalkınmayı sağladığımız zaman inanıyorum ki köyden şehre akım daha az olacak. Hani köyden şehre insanların gelmesi zarar mıdır, hayır, değil, insanlar gelsin. Köyde yaşamak daha güzel. Ben köyde yaşamayı çok isterim. Kendi toprağımla uğraşmak, keçimle, koyunumla, sütümle uğraşmak, orada spor yapmak, kitabı orada okumak, orada üretmek, orada ürettiğim şeyleri satmak, ne kadar önemli bir olay” dedi.

“Organik tarım dünyanın en önemli maddesi olacak”

Dünyanın en önemli maddesinin kısa süre içerisinde gıda olacağını belirten Bakan Fakıbaba, “Organik tarım çok kısa zamanda dünyanın en önemli maddesi olacak, en önemli. Bana silah mı gıda mı diye sorsanız, inanın gıda, çünkü bütün Urfa sizin olsa 10 gün, 15 gün aç kalsanız bir porsiyon yemeğe bütün Urfa’yı satarsınız. Yok böyle bir şey, insanın aç olması kadar, susuz olması kadar önemli bir şey olabilir mi, onun için gıda, gıda, gıda” ifadelerini kullandı.

bayramozdem

Yazar Hakkında Bayram Özdemir

Sevin O seni her an yaşattığı için .

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Fahri kurt
24 Ekim 2017 - 8:57 pm

Fakı baba senin tarımla hayvancılıkla hiç alakan yok ne dediğinide kimse anlamıyor doktorluk la veterinerliği ziraat mühendisliğini karıştırıyosun sen git yat

Ceecee
25 Ekim 2017 - 4:44 pm

Kesinlikle çok doğru söylüyor gıda denetimine ziraatçiler veteriner gidiyor asıl böyle bir saçmalık Yok bu ülke sadece üreterek kazanabılır gıda teknoloji el atılması gereken en konular bunun için de bırakın doktoru avukatı sağlam mühendisler yetiştirilmeli mühendisin yaptığı aletle doktor iş yapıyor ama doktorluk dersinki gökten indirilmiş gıdayı teknolojıyı geliştirsen doktorada gerek kalmayacak ülkemiz de bişeylerin değişmesi gerek

Gungor
25 Ekim 2017 - 8:08 pm

Herkes masabaşı is arıyor. Bakalım ne yapacak bakan tarım danışmanları köylerde kalacaktı. Köyde ziraat muh.gören varmi acep.😊

Zafer Aslan
26 Ekim 2017 - 4:51 am

Çivril ilcesinde Ovasinda ORGANİK TARIMA gecilmeli

Hakan Sönmez
26 Ekim 2017 - 12:35 pm

Olsa ne olacak? Çiftçiyi gübreciye mecbur eden Mühendis Ne işe yarayacak? Sen ülkemizde milyon tonlarca çöpe atılan leonarditi biliyor musun? Gübre ihtiyacını yarıya indiren leonarditi tarlalara attırabilirsen alkışlarız seni. O Mühendis alana çıkıp reçete yazmaya başlayınca gübreciye ona bir maaş daha bağlar.

Şahbaz
07 Ocak 2018 - 4:17 pm

Sn. Bakanımız bırakın doktorla diğer meslekleri kıyaslamayı artık. Doktorların kazandığı ve yaşadığı sosyal hayatı yaşayan hangi memur var bu ülkede. 5 aralık günü köyde yaptığımız buzağı sempozyumuna vatandaşın tepkisi biz bunları biliyoruz bize verilecek destekden bahset oldu. Hayvancılık yapan insanların yaş ortalaması 40 ın üzerinde bu insanlara anlatılmıyor birşey anlatırken para nerede para diyor adam. Hayvancılığın girdi maliyetlerini indirmedikten sonra hepsi boş.

mustafa
07 Ocak 2018 - 9:04 pm

Kusura bakmasın bakan bey …veterinerler saha da bulunmaktan evlerine gidemiyor …kim bilgilendiriyor bakan beyi hayret…

Neslihan
08 Ocak 2018 - 10:52 am

Bakanımız çok haklı bir ziraat mühendisi olarak söylüyorum mühendisler sahada olmalı yoksa evrak kayıtla tarım gelismez

İlgili Terimler :
TemaFabrika
%d blogcu bunu beğendi: