Dolar : Alış : 3.8223 / Satış : 3.8292
Euro : Alış : 4.5382 / Satış : 4.5463
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul7°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 5232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Et fiyatlarına acil tedbir gerekli

11 Ekim 2015 - 426 kez okunmuş
Ana Sayfa » GTHB Personel»Et fiyatlarına acil tedbir gerekli
Et fiyatlarına acil tedbir gerekli

Ekrem Demirtaş başkanlığındaki İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu üyeleri, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Kutbettin Arzu’yu ziyaret ederek, kırmızı et fiyatlarındaki artışın önlenmesine yönelik önerilerin yer aldığı raporu sundu.

Kırmızı et fiyatlarındaki artışın önlenmesi için gerekenlerin acil olarak uygulamaya koyulmasının, hayvancılık sektörü için büyük önem taşıdığını belirten Demirtaş, “Et fiyatlarındaki artış ve yarattığı sıkıntılar konusunda ilgili komitelerimizin de görüşünü alarak kısa, orta ve uzun vadeli çözüm önerilerimizi içeren bir rapor hazırladık. En başta gelen sorun, girdi maliyetlerinin yüksekliği. Yüksek olan girdi maliyetleri, doğal olarak fiyatlara da yansıyor. Sektörün fiyat ve fiyat dışı enstrümanlarla desteklenmesi gerekiyor. Üreticilerin üretimini sürdürmesi için verimlilik artışı esas alınmalı. Üreticilerimizin sürdürülebilir üretim yapmasına olanak sağlayan düzenlemeler yapılırken aynı zamanda halkımızın da uygun fiyatta et tüketebilmesi sağlanmalı” diye konuştu.

Sektör paydaşlarıyla yakın işbirliği İçinde çalıştıklarını ifade eden Bakan Arzu ise “Türkiye, 2002 yılından bu yana tarımsal alanda önemli gelişmeler kaydetti. Bu dönemde ülkemizin tarımsal hasılası, 23 milyar dolardan 61 milyar dolara yükseldi. 18 milyar dolarlık tarım ve gıda maddesi ihracatı gerçekleşti. Ülkemiz et üretimi, 420 bin tondan 1 milyon tona geldi. İzmir Ticaret Odasının önerileri de önemli. Raporu ilgili birimlerle birlikte değerlendireceğiz” dedi.

Toplantıya katılan Hayvancılık Genel Müdürü Mustafa Kayhan da sanayicinin et ihtiyacının çözümüne yönelik, sanayici-üretici sözleşmeli besicilik modelini teşvik edeceklerini söyledi. Bununla ilgili tebliğ çalışmalarının son aşamaya geldiğini kaydeden Kayhan, “Et arzının azaldığı dönemlerde Et ve Süt Kurumu, et sanayi ve yemek fabrikalarına et satışına devam edecek ancak besilik hayvan ithalatı da uzun vadede çözüm olmayacak. Bunun yerine, kendi üretimimizi artırmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

bayramozdem

Yazar Hakkında Bayram Özdemir

Sevin O seni her an yaşattığı için .

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika
%d blogcu bunu beğendi: