18° Açık
  • EURO 5.29
  • DOLAR 4.49

Edirne’de yerfıstığı yetiştiriciliği için önemli adım

Edirne’de yerfıstığı yetiştiriciliği için önemli adım
Tarım - Kasım 4, 2016 11:36 am A A

Edirne İl Genel Meclisi’nin devam eden Kasım ayı oturumlarının üçüncü birleşiminde, Trakya bölgesinde bilinçli yerfıstığı yetiştiriciliği için önemli bir adım atıldı.

Edirne’nin Meriç ilçesine bağlı Nasuhbey ve Alibeyköy köylerinde yerfıstığı yetiştirilmesi esnasında hasat kayıplarını önlemek ve üretim artışına bağlı istihdam sağlamak amacıyla harman makinesi alımı yapılması mecliste onaylanırken Meclis Araştırma Komisyonu Edirne’de köyden kente olan göçlerle ilgili verileri yayımladı.

Plan ve Bütçe Komisyonu’nun raporuna göre, Meriç ilçesi Nasuhbey ve Alibeyköy köylerinde yer fıstığı yetiştirmeye elverişli arazileri olan 70 çiftçinin proje kapsamında alınacak harman makinesinden yararlanması kararlaştırıldı.
Toplantıda ayrıca, Araştırma ve İnceleme Komisyonu’nun köyden kente göç ile ilgili TÜİK verilerine dayandırarak açıkladığı rakamlarda Edirne Merkez ve köylere bakıldığında 2007 ile 2015 yılları arasında en çok göçü 676 kişiyle İpsala ilçesine bağlı köylerin verdiği bildirilirken, Edirne merkeze 4 bin 217 kişinin göç ettiği vurgulandı.

Tarım - 11:36 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.