20° Kapalı
  • EURO 5.40
  • DOLAR 4.59

Domates dışında yasaklar kalkıyor!

GTHB Personel - Mayıs 3, 2017 8:00 pm A A

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin’in Soçi’de gerçekleştirdiği görüşmede, Türkiye’ye uygulanan ticari kısıtlamaların kaldırılması konusunda mutabık kalındı.

Rusya Devlet Başkanı Putin, domatese uygulanan kısıtlamanın devam edeceğini açıkladı. 12 tarım ürünü, tekstil ve daha pek çok ürüne kısıtlama kalkarken neden domatesin ayrı tutulduğunu ise Putin “milliyetçi” nedenlere bağladı. Putin, uçak krizinden sonra Rus üreticisinin Türkiye’den alınması yasaklanan domates için çok fazla yatırım yaptığını, büyük miktarlarda kredi alan Rus çiftçilerin korunması için bir süre daha yasağın devam edeceğini söyledi.

Putin kısıtlamanın devam etme sebebini şu sözlerle açıkladı:

“Tüm kısıtlamaların kaldırılması konusunda mutabakata vardık. Bugün bunu ilan edebiliriz. Kısıtlamalar ve yaptırımlar konusunu her yönden ele aldık. Bunlar ekonomiyi zedeler ve üreticiyi olumsuz etkiler. Domates yaptırımlara tabi olan tek ürün değil. Daha başka birçok konuyla ilgili yaptırımlar uygulanıyordu biz de bunların kaldırılacağı konusunda mütabakata vardık.

“Türk dostlarımızdan anlamalarını rica ettik”

Türk dostlarımızdan şunu anlamalarını rica ettik, malum trajik olaylardan sonra hayat durmadı gelişmeye devam etti. Örneğin domates üretimiyle ilgili bunu ifade edebiliriz. Bizim üreticilerimiz büyük miktarlarda kredi aldılar. Bir üretim süreci söz konusu burada dolayısıyla bununla ilgili kısıtlamalar devam edecek. Vizelerde de devam edecek. Bunun da bizim emniyet güçleri arasındaki koordinenin yoğun olmasına bağlıdır.”

İBRAHİM KALIN VE MEHMET ŞİMŞEK’TEN DOMATES PAYLAŞIMI

İki liderin kısıtlamaların kaldırıldığını açıkladığı sıralarda, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Twitter’dan bir paylaşım yaptı.
Şimşek yaptığı paylaşımda domates fotoğrafıyla beraber “Soçi’den selam ve sevgiler…” dedi. Aynı fotoğrafla paylaşım yapan İbrahim Kalın ise “Büyüksün” notunu yazdı.
Ancak iki ismin neden böyle bir paylaşım yaptığı anlaşılamadı. Çünkü onlarca ürün arasında, ambargosu kaldırılmayan tek ürün domatesti.
İşte İbrahim Kalın ve Mehmet Şimşek’in tweetleri:

 

GTHB Personel - 8:00 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.