Dolar : Alış : 3.9170 / Satış : 3.9241
Euro : Alış : 4.6375 / Satış : 4.6459
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul15°CHafif Yağmur

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 5202 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

ÇİFTÇİYE YOL GÖSTEREN `ANTALYA BUĞDAYINI ARIYOR PROJESİ`

12 Haziran 2017 - 1 kez okunmuş
Ana Sayfa » Tarım»ÇİFTÇİYE YOL GÖSTEREN `ANTALYA BUĞDAYINI ARIYOR PROJESİ`
ÇİFTÇİYE YOL GÖSTEREN `ANTALYA BUĞDAYINI ARIYOR PROJESİ`

Aksu’daki tarım alanına aralık ayında ekilen 8 çeşit buğdayın hasadı yapıldı.

Hasada, ATB Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan, ATB Hububat ve Mamulleri Meslek Komitesi Üyeleri, BATEM Müdürü Abdullah Ünlü, Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Prof. Dr. Dekanı Davut Karayel, Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Öğretim Üyesi Prof. Dr. Taner Akar ile sektör temsilcileri katıldı.

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, üyelerinden gelen talep doğrultusunda sahil ve yaylaya has buğday çeşidini belirlemek amacıyla 2014 yılında ‘Antalya Buğdayını Arıyor Projesi’ başlattıklarını belirterek, projenin meyvelerini almaya başladıklarını söyledi. Bu yıl ekimi yapılan 8 çeşit içerisinde kalite ve verimde ön plana çıkan buğdayların belirlendiğini kaydeden Çandır, “Proje sonunda Antalyalı üretici kalite ve verimde en iyi buğday çeşidini ekmeye başlayacak. Borsa olarak üreticimizin ve tüccarımızın daha fazla kazanması için çalışıyoruz” dedi.

“Deneme Ekimleri Başarılı”

ATB Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan, deneme ekimlerinin 3’üncü yılını tamamladığını belirterek, “Bu yıl yaptığımız deneme ekimi oldukça başarılı” diye konuştu. Antalya hububat üretimi için iyi bir çalışma yaptıklarını kaydeden Kayan, “Yaptığımız deneme ekimleri sonucunda çiftçiye önerebileceğimiz çeşitler belirleniyor. Borsa olarak deneme ekimlerini önümüzdeki yıl da devam ettirmek istiyoruz” diye konuştu.

BATEM Müdürü Abdullah Ünlü, denemesi yapılan 8 çeşit içerisinde BATEM’in tescil ettirdiği çeşitlerin de bulunduğunu belirterek, “Bölge çiftçisinin buğdayda kalite ve verimi alabileceği çeşidi bulmak için çalışıyoruz. Proje hedefine ulaşıyor. Önümüzdeki yıllarda buğdayda daha iyi verim ve kaliteden söz ediyor olacağız” dedi.

Borsa’ya Teşekkür

Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, aralık ayında ekimleri yapılan buğday çeşitlerinin hasadını yaptıklarını belirterek, “Çiftçi artık emeğinin karşılığını almak istiyor. Dönümde 400-500 kilogram buğday değil, 700-800 kilogram buğday alırsak çiftçi zarar etmeden ekip biçebilir. Bu proje de buğdayda verim ve kaliteyi artıracak bir çalışma. Borsamıza öncülük ettiği için teşekkür ederiz” diye konuştu.

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Davut Karayel, ‘Antalya Buğdayını Arıyor Projesi’nin örnek bir çalışma olduğunu belirterek, “Buğday bizim temel besin öğemiz. Antalya için kalite ve verimli buğday çeşidinin bulunması çok önemli. Borsa önder olup sektör temsilcilerini bir araya getirdi ve böyle bir proje ortaya çıktı. Başta Borsamız olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ediyorum” ifadelerini kaydetti.

bayramozdem

Yazar Hakkında Bayram Özdemir

Sevin O seni her an yaşattığı için .

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika