Dolar : Alış : 3.9170 / Satış : 3.9241
Euro : Alış : 4.6375 / Satış : 4.6459
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul15°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 5202 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

ÇİFTÇİYE SULAMA ÜCRETİ ŞOKU

23 Kasım 2016 - 81 kez okunmuş
Ana Sayfa » Tarım»ÇİFTÇİYE SULAMA ÜCRETİ ŞOKU
ÇİFTÇİYE SULAMA ÜCRETİ ŞOKU

Yüreğir’in Geçitli Cumhuriyet, Geçitli Havraniye, Vayvaylı, Kaşlıca, Gökvelioğlu, Çatalpınarı, Kütüklü ve Esenler mahallelerindeki çiftçiler, DSİ tarafından tahakkuk ettirilen sulama ücretlerini görünce şaşkına döndü. Üreticiler, sulama kanalı kenarında bir araya gelerek, fahiş ücretlere tepki gösterdi. Çiftçiler adına açıklama yapan Esat Çakır, 2015 yılında dönüm başına 105 TL ödedikleri bahçe sulama ücretinin 391 TL’ye yükseltildiğini, bu ücretin çevre sulama birliklerinde ise sadece 35 TL olduğunu söyledi. Pamuk, yer fıstığı, marul ve mısırda da durumun farklı olmadığını ifade eden Çakır, “Çevre birliklerde 30-31 TL olan pamuk, yer fıstığı, marul ve mısır için 2015 yılında 86 TL tahakkuk ettirildi. Buna sesimizi çıkarmadık. Ama 2016 yılında mısır ve yer fıstığı için 150 TL, marul için 196 TL, pamuk için ise dönüm başına 234 TL borç tahakkuk ettirildi” dedi.

“Ödeyemeyiz, icralık oluruz”

Çevre sulama birliklerine göre yaklaşık üç kat fazla ücret öderken ücretlerin daha da artırılmasına anlam veremediklerini belirten Çakır, “Bizler bu ücretleri ödeyemeyiz, icralık oluruz. Ücret artışlarının enflasyona göre belirlenmesini talep ediyoruz” diye konuştu.

Yüksek sulama ücretleri nedeniyle 8 köyde yüzlerce çiftçinin mağdur olduğunu kaydeden Esat Çakır, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Borç tahakkuk ettirilen arazilerin bir kısmı sulama sahası olmasına rağmen su verilemiyor. Çiftçi kendi imkanları ile Tarım Kredi Kooperatifi’nden 4,19 TL’ye aldığı mazotla motor çalıştırarak arazisini sulayabiliyor. Yüksek sulama maliyetinin üzerine bir de tahakkukların eklenmesi, dönüm başına birim fiyatını 500-600 TL’ye yükseltiyor. Bu durum artık içinden çıkılmaz bir hal aldı. Bizim bu ücretleri ödememiz mümkün değil. Ücretlerin yeniden gözden geçirilmesini ve düzenlenmesini talep ediyoruz.”

“Biz üretmek istiyoruz”

Komşu ülkelerde devam eden çatışmalar nedeniyle birkaç yıldır ürünlerin para etmediğini dile getiren Çakır, “Zaten mahsulümüzü maliyetinin altında fiyatlara satıyoruz. Su maliyeti de eklenince zararımız katlanıyor. Bizler vatanımızı seviyoruz ve üretmek istiyoruz. Devlet yetkililerinin sesimizi duymasını ve bizlere destek olunmasını bekliyoruz. Yoksa yüksek maliyetler nedeniyle hepimiz çiftçiliği bırakmak zorunda kalacağız” şeklinde konuştu.

bayramozdem

Yazar Hakkında Bayram Özdemir

Sevin O seni her an yaşattığı için .

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler : , ,
TemaFabrika