Dolar : Alış : 3.9594 / Satış : 3.9665
Euro : Alış : 4.6547 / Satış : 4.6631
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul15°CHafif Yağmur

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 5200 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Çarşamba Ovası’nda ‘Kivi’ zamanı

31 Ekim 2016 - 43 kez okunmuş
Ana Sayfa » Tarım»Çarşamba Ovası’nda ‘Kivi’ zamanı
Çarşamba Ovası’nda ‘Kivi’ zamanı

Samsun’un Çarşamba ilçesinde, Türkiye’nin en büyük bahçesi olarak bilinen 500 dekarlık alanda kivi hasadına başlandı.

Samsun’da, kivi üretimi yapılan Çarşamba, Terme, Bafra ve Salıpazarı ilçelerinde hasat başladı. Çarşamba ilçesine bağlı Ordu köyünde Güngör ve Ali Arslan kardeşlere ait 500 dekarlık bahçede de ‘kivi hasadı’ telaşı yaşanıyor.
Yaklaşık 10 gün sürecek hasat ile ilgili bilgi veren kivi üreticisi Güngör Arslan, “26 yıl önce kivi üretimi için tahsis ettiğimiz arazimizde artık bereketli hasatlara imza atıyoruz. Üretimimiz kademeli olarak bugünlere geldi. Artık çok şükür 2 tonluk bir üretime ulaştık. Tır’larla önce soğuk hava depolarına gönderdiğimiz ürünlerimiz buradan da marketlere dağılıyor” dedi.

Daha önce mısır, fındık ektikleri tarlalarında artık kivi yetiştirdiklerini belirten Arslan, “Bu durumdan çok memnunuz. Kivi en karlı ürün, hastalık problemi yok, toplama kolaylığı var. Satışta sorun yaşanmıyor çünkü pazarı hazır. 2.5 ile 3 liradan kilosunu satabiliyoruz” diye konuştu.

Karadeniz Bölgesi’nde yıllık kivi üretimi ortalama Ordu’da 6 bin 700 ton, Rize’de 6 bin 100, Samsun’da 2 bin 700 ton, Giresun’da ise 2 bin 500 ton olarak gerçekleştiriliyor. Arslan kardeşlere ait Türkiye’nin en büyük bahçesinde beklenen rekolte ise 2 bin ton civarında. Bu durum, Samsun’daki üretimin çok büyük bir bölümünün Çarşamba Ordu köyünde gerçekleştirdiğinin göstergesi olarak dikkati çekiyor.

Ayşe Özdemir

Yazar Hakkında Ayşe Özdemir

La tahzen İnnAllahe meana.
Üzülme ALLAH (cc) bizimle beraberdir

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika