Dolar : Alış : 3.9170 / Satış : 3.9241
Euro : Alış : 4.6375 / Satış : 4.6459
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul15°CHafif Yağmur

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 5202 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Buğdayın atası ‘siyez’in hasadı başladı

03 Ağustos 2017 - 0 kez okunmuş
Ana Sayfa » GTHB Personel»Buğdayın atası ‘siyez’in hasadı başladı
Buğdayın atası ‘siyez’in hasadı başladı

Kastamonu’nun İhsangazi ilçesinde, geçmişi 10 bin yıl öncesine dayanan ve “Hitit Buğdayı” olarak anılan siyez buğdayının bu yılki ilk hasadı yapıldı.

İhsangazi ilçesinde yaklaşık 12 bin dekar alanda ekilen ve buğdayın atası olarak bilinen siyez buğdayı, iç ve dış piyasada ham ve işlenmiş şekilde talep görüyor.

İhsangazi Siyez Üreticileri Derneği Başkanı Halit Nadir Alıcıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, siyezin bölgede “kabulca” veya “kaplıca” olarak bilindiğini söyledi.

Bölgede siyez hasadının başladığını aktaran Alıcıoğlu, “Tarlalarda biçerdöverler çalışıyor. Hasat dönemimiz sorunsuz şekilde başladı. Verim konusunda bir şey söylemek şu an yanlış olur. İlerleyen günlerde rekoltenin durumu yavaş yavaş ortaya çıkar.” dedi.

Bölge için siyez üretiminin çok önemli olduğuna dikkati çeken Alıcıoğlu, “İhsangazi için siyez, altın demek. Siyez buğdayı bizim olmazsa olmazımızdır. Siyez burada üretilir, herkes burada üretildiğini bilir.” ifadelerini kullandı.

İlçede çiftçilik yapan Ahmet Çobanoğlu da siyez buğdayının katkı maddesi kullanılmadan yetiştirildiğini vurgulayarak, “Katkı maddesi kullanılmadığı için yıllardır bozulmadan gelen bir buğday türüdür. O nedenle bu buğdaydan yapılan bulgur çok lezzetli olur.” diye konuştu.

Yılmaz Şenol

Yazar Hakkında Yılmaz Şenol

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika