Dolar : Alış : 3.9170 / Satış : 3.9241
Euro : Alış : 4.6375 / Satış : 4.6459
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul15°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 5202 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

BAYRAMİÇ`TE ANA ARI ÜRETİM KURSU

29 Mayıs 2017 - 29 kez okunmuş
Ana Sayfa » GTHB Personel»BAYRAMİÇ`TE ANA ARI ÜRETİM KURSU
BAYRAMİÇ`TE ANA ARI ÜRETİM KURSU

Tarım Bakanlığı tarafından açılan uygulamalı Ana Arı Üretim Kursuna 20 üretici katıldı. 80 saatlik kurs, Ege Tarımsal Araştırma Merkezi Uzmanı Mustafa Köseoğlu ve ekibi tarafından veriliyor.

İlk kursun Çanakkale merkezde açıldığını ikincisinin ise Bayramiçli üreticilerin talebi üzerini açıldığını ifade Ege Tarımsal Araştırma Merkezi Uzmanı Mustafa Köseoğlu, “Uygulamalı olarak gerçekleştirilecek 80 saatlik kursta üreticilere, Ana arı ve arı sütü üretim teknikleri öğretilecek. Öncelikle verimli bir arcılığın temeli ana arıdan geçer. Sağlıklı bir ana arı çok kaliteli bal üretimi demektir. Arıcının kovan başına bal artırması dolayısıyla çok para kazanması kolektif bir çalışmayla gerçekleşir. Kazdağları’nın polen potansiyeli çok fazla bal ve arı sütü elde etmeye müsait. Bu bölgede uzun süre arı sütü elde etmek mümkün” dedi.

Çanakkale Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Cahit İleri ise, “Bölgenin rakım farklılığı, bölgenin kestane, çam, püren, ıhlamur gibi bol çiçekli bit örtüsü çok fazla. Bölgede 32 çeşit endemik bitki örtüşünün bulunması balda kaliteyi artırıyor. Bölgeni bitki örtüsü arıların çok küçük hareketlerle arı sütü elde edebiliyor. Bölge farklı zamanlarda farklı bitkilerin çiçek açması sebebiyle ilçe çevresinde küçük hareketlerle arının yıl boyunca arının bal alabileceği nektar kaynakları fazlasıyla mevcut. Buda bölgeye özellik kazandırıyor” diye konuştu.

Bayramiçli arı yetiştiricileri ve Çanakkale Arı Yetiştiricileri Birliği böyle bir kursun açılmasında öncülük eden AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider’e teşekkür etti.

bayramozdem

Yazar Hakkında Bayram Özdemir

Sevin O seni her an yaşattığı için .

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika