17° Açık
  • EURO 5.29
  • DOLAR 4.50

Bakan Tüfenkçi: Gençleri tarıma yönlendirmeliyiz!

GTHB Personel - Mayıs 16, 2017 10:17 am A A

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, çiftçiliği teşvik etme, gençleri tarıma yönlendirme ve tarımın gelişmesi noktasında genç çiftçi desteklerinin bulunduğunu söyledi.

Bakan Tüfenkçi, yaptığı açıklamada, tüm çiftçilerin 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nü kutladı. Tarımın stratejik bir alan olduğu bilinciyle hareket ettiklerini ve bu alanda faaliyet gösteren çiftçilerin sorunları olduğunu bildiklerini aktaran Tüfenkci, çiftçiliği teşvik etme, gençleri tarıma yönlendirme ve tarımın gelişmesi noktasında genç çiftçi desteklerinin bulunduğunu ifade etti.

Binlerce çiftçinin bu destek ve hibelerden faydalandığını aktaran Tüfenkçi, şunları kaydetti:

“Malatya’da da bu teşviklere başvuranların taleplerini karşılama noktasında gıda tarım ve hayvancılık il müdürlüğümüz gayret gösteriyor. Özellikle çiftçilerimizin yetiştirdiği ürünlerin piyasaya ve pazara uygun ürünler olması gerekiyor. O ürünlerin, verilen emeğin değerinde alınıp satılması için arz ve talep dengesini gözeterek üretim yapmak lazım. Bunun da planlamasının yapılması gerekiyor.

Aracıların Kazandığı Bir Piyasa Düzeni İstemiyoruz!

Biliyoruz ki, satamadığınız hiçbir ürün sizin değildir. Dolayısıyla çiftçilerimizin ürünlerinin para etmesini istiyoruz. Bu ürünler para ederken de gerçekçi bir fiyatlandırmanın olmasını arzu ediyoruz. Enflasyonu artırıcı suni müdahalelerle, fiyatla, çiftçinin kazanmadığı aracıların kazandığı bir piyasa düzenini de istemiyoruz. Onun için gıda fiyatlarını düzenlerken enflasyonu da dikkate alarak ama çiftçinin de ezilmeyeceği, emeğinin karşılığını alabileceği bir sistemi oluşturma gayreti içerisindeyiz.”

kaynak : TARIMDAN HABER

GTHB Personel - 10:17 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.