Dolar : Alış : 3.9170 / Satış : 3.9241
Euro : Alış : 4.6375 / Satış : 4.6459
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul15°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 5202 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Artvin’in bitkileri kitaplaştırıldı

03 Mayıs 2016 - 338 kez okunmuş
Ana Sayfa » GTHB Personel»Artvin’in bitkileri kitaplaştırıldı
Artvin’in bitkileri kitaplaştırıldı

Artvin Çoruh Üniversitesi (AÇÜ) Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Özgür Eminağaoğlu, Türkiye’nin en zengin bitki örtüsüne sahip illeri arasında yer alan Artvin’de yetişen bitkilere ilişkin bilgileri “Artvin’in Doğal Bitkileri” adlı kitapta topladı.

Eminağaoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyanın biyolojik çeşitlilik açısından en zengin ve aynı zamanda tehlike altındaki en önemli 34 karasal ekolojik bölgesinden birinin Artvin olduğunu belirterek, “Artvin, sahip olduğu 4 önemli bitki ve doğa alanı, bir biyosfer rezerv alanı, 2 milli park, 3 tabiatı koruma alanı ve 2 tabiat parkıyla biyolojik çeşitlilik açısından ülkemizin en önemli illerinden biridir.” dedi.

Türkiye’nin en önemli biyosfer rezerv alanı olan ve 6 köyden oluşan Camili Havzası’nın Borçka ilçesinde bulunduğunu dile getiren Eminağaoğlu, “UNESCO, İnsan ve Biyoküre Programı Ulusal Koordinasyon Konseyi kararıyla 29 Haziran 2005’te dünya biyosfer rezervleri ağına dahil edilen Camili Havzası, 25 bin 395 hektardan oluşuyor. Camili biyosfer rezerv alanında 23’ü endemik 990 bitki türü yayılış gösteriyor. Aynı şekilde Borçka-Karagöl Tabiat Parkı’nda da 11’i endemik olmak üzere yüzlerce bitki türü bulunuyor.” diye konuştu.

Eminağaoğlu, Artvin’de bin 264 olarak bilinen bitki takson sayısının, 1993-2013 yılları arasında yapılan floristik çalışmalarla bin 800’lere, 2013-2015 yılları arasında devam eden proje sonunda ise 2 bin 727’ye ulaştığını ifade ederek, “Bu bitki çeşitliliğini bünyesinde barından Artvin, Türkiye’de bitki çeşitliliği bakımından birinci sırada yerini almıştır. Aynı zamanda ilimizin sahip olduğu bu bitki çeşitliliği, birçok ülkeyle mukayese edilebilir zenginliktedir.” değerlendirmesinde bulundu.

– Artvin’in bitkileri kitapta toplandı

Prof. Dr. Eminağaoğlu, Artvin Valiliği koordinesinde yürütülen, Ziraat Bankası Genel Müdürlüğünce finanse edilen “Artvin İli Bitkisel Tür Çeşitliliğinin Tespiti ve Artvin’in Doğal Bitkileri” adlı proje kapsamında”Artvin’in Doğal Bitkileri” kitabını hazırladığını kaydederek, yaklaşık iki yılda tamamlanarak basılan kitapta, Artvin’deyetişen bin 200 farklı bitki türüne ait 3 bin fotoğrafın yanı sıra bölgenin eşsiz güzelliklerini yansıtan fotoğrafların yer aldığını söyledi.

Yılmaz Şenol

Yazar Hakkında Yılmaz Şenol

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika