Dolar : Alış : 3.9594 / Satış : 3.9665
Euro : Alış : 4.6547 / Satış : 4.6631
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul15°CHafif Yağmur

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 5200 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Afyonkarahisar erik üretiminde Türkiye’de 13. sırada

04 Kasım 2016 - 72 kez okunmuş
Ana Sayfa » Tarım»Afyonkarahisar erik üretiminde Türkiye’de 13. sırada
Afyonkarahisar erik üretiminde Türkiye’de 13. sırada

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanlığı Manisa Bölge Müdürlüğü Dr. Mehmet Akyol, Afyonkarahisar’ın erik üretiminde Türkiye’de 13. sırada olduğunu belirtti.

Konu ile ilgili yazılı bir açıklama yapan Dr. Akyol, hazırlanan istatistiki verilerin Türkiye’de, bitkisel üretime ait tarımsal alan, üretim miktarı, ağaç sayıları, verim bilgileri ile gübre, tarımsal ilaç, organik tarım, tarımsal alet ve makine sayılarına ilişkin istatistikler Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı (GTHB)’nın il ve ilçe müdürlüklerinden derlenen bilgilere göre yapıldığını aktardı. Dr. Akyol, Afyonkarahisar’ın erik üretiminde Türkiye’de 13. sırada olduğunu ifade eden şunları söyledi:
“2015 yılı geçici verilerine göre, Afyonkarahisar’daki erik üretimi, bir önceki yıla göre yüzde 23,6 azalarak 5 bin 495 ton olarak gerçekleşmiş olup Afyonkarahisar, bu üretim miktarı ile Türkiye üretiminin yüzde 2’sini karşılamaktadır. Afyonkarahisar, en fazla erik üretimi yapan 13. il konumundadır. 2015 yılı geçici verilerine göre kentte erik üretiminin en fazla olduğu ilçeler sırasıyla Sultandağı, merkez ilçe, Çay, Dinar, Başmakçı, ve Bayat’dır. Afyonkarahisar ilinde, erik üretiminde ağaç başına ortalama verim en fazla 60 kg ile Emirdağ ilçesinde, en az 15 kg ile Dazkırı ilçesindedir” dedi.

Ayşe Özdemir

Yazar Hakkında Ayşe Özdemir

La tahzen İnnAllahe meana.
Üzülme ALLAH (cc) bizimle beraberdir

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika